Skip to main content
Blog

Q&A: Odpowiadam na Wasze pytania ?Foto Kawka☕️#168

By 11 października 20182 maja, 2020No Comments

 

Na dzisiejszej ? Foto kawce ☕ #168 postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania.

Przypomnę, że Foto-kawka to nie warsztaty fotograficzne tylko luźne spotkanie o poranku fajnych osób ?

Zanim dojedziemy do pytań to zbliża się World Travel Show 19-21.10.2018 w Warszawie gdzie będę miał swoją prelekcję 20.10.2018 o godz. 11
A w piątek 19.10.2018 piwko ? z Patronami ?
No i pytania:
► Jak pracować z modelką? Jak ją pozować? Ciekawe pomysły na kadry.
To jest temat, który ciężko opowiedzieć, machając rękoma. Od tego są warsztaty i webinary.
► Jaki aparat/obiektyw mam kupić?
Są różne kryteria przy wyborze tego typu produktów. Ciężko jest odgadnąć Wasze kryteria, chodzi o to co dla Was jest ważne. Nie ma jednego aparatu dla wszystkich.
Może udałoby się nam uzbierać kilka porad, które pomogłyby przy podjęciu decyzji przy zakupie. Stworzyłem na szybko dokument: https://zieniu.pl/jakiaparat gdzie możecie wpisywać swoje porady 🙂

► Czy możesz skomentować polskie konkursy foto?
Moje zdanie na temat konkursów – nie ma czegoś takiego jak najlepsze zdjęcie. Jest najlepsze zdjęcie, które spełnia jakieś kryteria. Tylko, że w fotografii są różne kryteria. Jak porównać artystycznie jedno zdjęcie z drugim? Warto brać udział w konkursach, warto startować, warto spełniać wymagania. Nie przejmowałbym się jak nie wygracie.
► Pytanie odnośnie filtrów na obiektywy:
Filtr polaryzacyjny, kołowy – powoduje, że redukujecie odbicia przez szybę, refleksy światła (np. na wodzie) i daje też lepsze kontrasty – np. chmury na niebie. W Olympusie używam filtru HOYA, do Nikona używam firmy B+W.
Filtr ND1000 świetnie się nadaje do wydłużania czasu do fotografii w plenerze. Jak chcecie rozmyć chmury albo rozmyć ludzi.
Filtr połówkowy – pomaga wyrównać ekspozycję pomiędzy jasną i ciemną plamą.
Temat filtrów wałkuję w jednym z modułów mojego kursu – Podstawy fotografii https://zieniu.pl/podstawy
► Mierzenie głębokości ostrość poprzez kalkulator?
I ja się zastanawiam po co Wam kalkulator do mierzenia głębi ostrości? Są jakieś apki do mierzenia ale po co?
► Co się lepiej sprawdza tryb A z auto ISO czy tryb M z auto ISO?
Zależy komu i zależy co? Są tacy co wolą strzelać w trybie A i są tacy co wolą tryb M. Niektórzy lubią z auto ISO niektórzy nie. Zależy też od sceny, czyli to co lubisz i to na co Ci scena pozwala.
Wszystko zależy co Wy wolicie i na czym Wam scena pozwala.
► Kiedy modelka wygląda korzystnie a kiedy nie?
Wygląda korzystnie kiedy jest dobry klimat na sesji, jest dobrze ustawiona, jak ją dobrze oświetlicie, jak dobierzecie dobrą ogniskową. I jeszcze milion rzeczy: jak ma dobrą stylizację, dobre tło, dobry retusz. Od tego są warsztaty 🙂
► Czy Nikon D5100 jest kompatybilny z funkcją tetheringu?
No i to jest pytanie do Googla. Są rzeczy, które wynikają z doświadczenia i są pytania na które sam możesz znaleźć odpowiedź w Googlu.
► Coś z praktycznych rzeczy na sesji? Jakie bajery są najlepsze w czasie sesji studyjnych? Kawa, herbata, woda, coś konkretnego do jedzenia?
Woda jak najbardziej. A coś do jedzenia na komercjach tak a jak robicie sesje własną to lepiej zrobić sesję krótką bez konieczności jedzenia. Przeważnie po jedzeniu siada energia.
► Jak dbać o modelkę w jesienno -zimowych plenerach?
W przypadku sesji komercyjnych, kampanie jesienne robi się latem a potem w retuszu zmienia się np. kolor liści 🙂
To jest duże wyzwanie, ciężko jest w warunkach niekorzystnych zrobić naturalnie wyglądające zdjęcie.
Spróbujcie uchwycić tą jesień – czyli wybrać stylizację jesienną.
► Który z aparatów tych, które miałeś najlepszy do nagrywania vlogów?
Najlepszy jaki mam, to Olympus Mark M1 mark II. Decyzje o sprzęcie podejmuję na bazie tego co jest dla mnie ważne. Dopiero wtedy dopasowuję sprzęt.
► Fotografia dla przyjemności, poza finansami i źródłem finansowania. Co lubimy pstrykać dla przyjemności?
Ja mam dwa światy: podróże i uchwycenie tego co się dzieje i modelki, sensuale. Takie wyjazdy jak ten do USA dają mi możliwość otworzenia się na inne doświadczenia fotograficzne bo w końcu miałem sprzęt, który mogłem zabrać ze sobą.
► Budowanie stylu.
Robić konsekwentnie to co się czuje. Szkolić swój warsztat i samemu sobie odpowiedzieć na pytanie co lubicie robić a czego nie lubicie robić. W pewnym momencie będziecie świadomi tego co to jest Wasze zdjęcie. To wymaga pracy.
► Inspiracja: Bartosz Kurek

[ucaddon_white_overlay_banner title=”NOWY KURS” button_text=”KUP KURS” link=”https://zieniu.pl/podstawy” image=”2626″ uc_fonts_data=”JTdCJTdE”]PODSTAWY FOTOGRAFII[/ucaddon_white_overlay_banner]