Skip to main content

W tym poradniku dowiesz się krok po kroku jak zrobić stronę internetową i opublikujesz swoje portfolio. I to bez konieczności rzucania zaklęć programistycznych 🙂 Wyklikamy sobie wszystko, dodasz swoje zdjęcia i masz gotowe portfolio.

Kroki są takie:

 1. Wybierz domenę
 2. Wybierz hosting
 3. Zaprojektuj logo [opcjonalnie]
 4. Zainstaluj WordPressa
 5. Wybierz szablon strony
 6. Dodaj swoje zdjęcia i opisy

Najwięcej możliwości daje WordPress, bo dzięki ogromnej ilości szablonów i wtyczek możesz w prosty sposób dostosować stronę do swoich potrzeb.

Sam WordPress jest darmowy i możesz postawić stronę internetową w zupełnie darmowy sposób. Jeżeli jednak chcesz pójść krok dalej i zbudować profesjonalnie wyglądającą stronę (co polecam) to podam Ci też orientacyjnie ile to kosztuje.

Zaczynamy 🙂

1. Wybierz domenę

Wybierz swoją nazwę. Najlepiej jeśli jest łatwa do wymówienia i kojarzy się z tym co robisz. I co najważniejsze: domena musi być dostępna.

Sam zdecydowałem się na swoją stronę pod domeną zieniu.pl – bo kojarzy się ze mną, i łatwo ją wpisać czy przekazać innym. Za to przykładem na moje chybione pomysły jest domena bizneszpasji.pl – miała być pod kurs, a nawet jej dobrze wymówić nie mogę, a czytając niechybnie widzę biznesz-pasji. Takie węgierskie jakieś 🙂

Domenę najlepiej wykup w tym samym serwisie gdzie będziesz mieć hosting – wtedy ‘samo się konfiguruje’, a do tego najczęściej masz zniżki za taki pakiet.

Nie polecam darmowych subdomen np. fajneportfolio.wordpress.com – to jednak Twoja wizytówka i oszczędność tych kilkudziesięciu złotych na rok może się na Tobie zemścić: nie jest to odbierane profesjonalnie, więc nawet nie wiesz jakie osoby odbiją się od Twojej strony, bo zniechęci ich już sam adres.

Jeżeli chcesz swoje wpisy i prace pokazywać innym, będziesz lepiej odbierany i budujesz już swoją ‘marketingową bazę’.

Koszt domeny
Naprawdę nie są duże: domeny .pl dostaniesz od 0 zł (w przypadku pakietu z hostingiem) do 99 zł na rok

2. Wybierz hosting

W uproszczeniu: potrzebujesz komputera, na którym Twoja strona będzie działać.

Takiego, który działa 24 godziny na dobę, jest przygotowany na ewentualne awarie, ataki hackerów, wyłączenia zasilania, zadba o kopie bezpieczeństwa itd. To jest właśnie hosting – kupujesz miejsce na serwerze wraz z obsługą – z dostępnością 24 godziny na dobę.

Masz do wyboru wiele firm hostingowych. Ja mam doświadczenia z superhost.pl i po kilku nierozwiązanych problemach szukałem innego hostingu. Z różnych opinii w sieci osoby nie polecają tych najczęściej wypadających w wyszukiwarkach np. nazwa.pl czy home.pl – ze względu na słabe wsparcie i nierozwiązane problemy. Ostatecznie przesiadłem się na linuxpl.com i jestem zadowolony z obsługi, ceny i możliwości.

Wybierz taki hosting, który Tobie odpowiada – większość spełnia wszystkie najważniejsze wymagania – więc na początek jeżeli nie masz innych potrzeb – wybierz któryś z tańszych, zawsze będziesz mógł się przesiąść na wyższe pakiety.

link do hostingu który pokazuję w filmie: zieniu.pl/hosting

Koszt hostingu
Od 50-100 zł za rok – z domeną .pl w pakiecie

3. Zaprojektuj logo [opcjonalnie]

Mimo, że to nie jest obowiązkowy krok, to przyda Ci się logo. Umieścisz go na stronie i może jako watermark na Twoich zdjęciach. Możesz też docelowo pomyśleć o wizytówce 🙂 Marketingowo – bardzo przydatna rzecz, bo inni zaczynają kojarzyć Twoje prace i Ciebie. I to kolejny punkt do wizerunku profesjonalisty: masz większe szanse na to by zostać zauważonym.

Dobre logo wymaga wiedzy eksperckiej – serio. Dobór czcionek, świadomy wybór kolorystyki, wzięcie pod uwagę Twoich docelowych odbiorców i miejsc, w których będziesz go pokazywać to nie proste trzy kliknięcia. Ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

Jeżeli więc chcesz samemu zrobić swój logotyp to polecam serwis canva – przejrzysty i prosty z wieloma szablonami i pomysłami na logo.

Wersja darmowa ma swoje ograniczenia (np. nie możesz zapisać przezroczystego tła) – ale na początek wystarczy.

koszt: od 0 zł

4. Zainstaluj WordPressa

Teraz czas na zainstalowanie WordPressa. Hostingi pomagają jak mogą: dostajesz do dyspozycji gotowe instalatory – wystarczy, że znajdziesz aplikację WordPressa i przeklikasz się przez kreator. Całość to kilka minut – nic skomplikowanego.

Jeżeli nie wiesz co wybierać to spokojnie możesz zostawić domyślne opcje.

Wszystkie ekrany instalacji WordPressa i to, jakie opcje wybieram znajdziesz w filmie.

5. Wybierz szablon

Szablon to nic innego jak wygląd strony. Możesz zmieniać zdjęcia, treść, kolory, czcionki, umiejscowienie elementów, ilość galerii… właściwie wszystko – ale szablon to już ułożona dla Ciebie, spójna strona.

Masz do dyspozycji szablony darmowe i płatne.

Gdzie znaleźć darmowe szablony do WordPressa? I czy warto?
Darmowe znajdziesz już w panelu admina w WordPressie, czyli:

twoja-domena.pl/wp-admin

i tam wybierasz Wygląd > Motywy

Tylko żaden z szablonów raczej Cię nie urzeknie. To dlatego, że szablony przygotowywane są bardziej pod wpisy i tekst, a nie pod prezentację zdjęciowego portfolio.

Polecam więc rozejrzyj się po sieci – są też dostępne ładne darmowe szablony, jednak z reguły mają ograniczenia.

Sam w pierwszej kolejności szukałem darmowych szablonów – jednak kończyło się na frustracji.

Spędzałem czas na dodawaniu swoich zdjęć, opisów i układania galerii i… zawsze docierałem do miejsca w którym czegoś brakowało, a ja dostawałem wyszarzoną opcję z komunikatem że ‘takie bajery to już w wersji płatnej’.

Płatne szablony do WordPressa
Gdy zdecydujesz się przeznaczyć jednorazowo 20-60 USD to otwiera Ci się skrzynia z tysiącami przygotowanych szablonów.

Czy to dużo pieniędzy? To zależy.

Według mnie: jeżeli myślisz o rozwoju swojej pasji – to według mnie tracisz znacznie więcej nie posiadając dobrze wyglądającej strony. Po prostu Twoja strona www działa jak magnes: albo przyciąga osoby, albo odpycha. A te osoby to mogą być Twoi odbiorcy, przyszli Klienci, modelki zainteresowane sesją zdjęciową itd.

Gdzie znaleźć szablony do WordPress’a?

Od kilku lat używam themeforrest – bo ma największy wybór szablonów i prosto namierzyć taki, który mnie interesuje. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę np. photography i znajdziesz szablon na portfolio dla fotografów.

Jak najprościej wybrać szablon?

Kliknij “LIVE PREVIEW” na szablonie i poklikaj czy Tobie odpowiada.

Jeśli tak, to zainstaluj szablon.

Jeżeli spełnia Twoje oczekiwania, wystarczy go kupić, ściągnąć i zainstalować w panelu admina, czyli:

twoja-domena.pl/wp-admin > Wygląd > Motywy 

i tam klikasz Dodaj nowy. I przesyłasz ściągnięty szablon jednym przyciskiem.

Instalację szablonu też zobaczysz w filmie.

Na koniec klikasz ‘włącz‘ przechodzimy do ostatniego kroku.

 

Koszt szablonu

Od 0 zł do 60 USD jednorazowo

6. Dostosuj szablon: dodaj zdjęcia i opisy

Niektóre szablony mają treści DEMO – tzn. tworzą przykładowe galerie, menu i strony.

Wykorzystaj to – zamiast tworzyć wszystko od początku, załaduj DEMO w takim szablonie, a później usuwaj, zmieniaj i edytuj.

Tworzenie portfolio i swojej strony jest wtedy znacznie prostsze, bo widzisz całość, którą ktoś za Ciebie wymyślił.

I to najczęściej całkiem nieźle wymyślił. W szablonie AVADA, który pokazuję w filmie masz przykładowe treści DEMO dla fotografów.

 • Co musisz zrobić?
 • Zmień logotyp
 • Popraw opisy i teksty
 • Dodaj swoje zdjęcia
 • Usuń zbędne galerie
 • Dodaj stronę o sobie
 • Zmień dane kontaktowe
 • Popraw linki do Twoich mediów społecznościowych
 • itd.

I już – pierwszą wersję swojej strony zrobisz w jeden wieczór.

Później zawsze możesz ją dostosować, zmieniać, aktualizować. Na tym polega urok dobrego szablonu – jak już opanujesz to, jak zmieniać elementy strony to nie musisz już czekać aż Twój znajomy grafik znajdzie czas.

Siadasz i samemu wyklikujesz zmiany.

Mam nadzieję, że z pomocą filmu i tego poradnika spokojnie poradzisz sobie z założeniem swojej strony i pokażesz światu swoje portfolio.

Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam, dodaj je w komentarzach tutaj, lub pod filmem na youtube.

Powodzenia!

Chcesz więcej?

Zostaw swój email – wyślę Ci od czasu do czasu kolejne nowości

SPRAWDŹ MOJE KURSY FOTOGRAFICZNE

Poznajmy się!

Pozwól, że się przedstawię 🙂

Przygodę z fotografią zaczynałem od trybu auto, gdy jeszcze pracowałem w korpo. Trochę mi zajęło by zrozumieć, że w fotografii liczy się nie tylko technika, ale myślenie o zdjęciu, światło, retusz i walka ze swoimi słabościami. A fotografia to moja praca marzeń.

Od ponad 10 lat lat staram się pomagać innym fotografom w rozwoju swojego warsztatu i pasji.

Mam nadzieję, że i my się spotkamy 🙂

Masz pytania?

TOMASZ@ZIENIU.PL