Skip to main content

Dołącz do grupy fotopasjonatów

Zapraszam Cię do grupy fotopasjonatów, gdzie w przyjazny, konstruktywny sposób komentujemy nawzajem zdjęcia i pomagamy je robić lepiej.

Nie ma tu miejsca dla osób, które lubią niekonstruktywnie ‘dokopać’, pokazać swoją wyższość czy wyśmiać. Tu gwarantuję Ci fajną, przyjazną społeczność.

Dołącz jeśli tu pasujesz 🙂

Kilka najważniejszych zasad poniżej

DOŁĄCZ DO GRUPY
ZASUBSKRYBUJ FOTOKAWKI NA YOUTUBE

Zapisz się na newsletter

newsletter fotograficzny

Zasady grupy

  • Zanim wrzucisz, skomentuj 3 zdjęcia innych
  • Komentuj konstruktywnie, jakbyś doradzał przyjacielowi
    Dodając zdjęcie dodaj parametry – to pomaga innym zrozumieć jak powstało zdjęcie i jakim sprzętem je zrobiłeś.
  • To grupa zdjęciowa, więc komentujemy zdjęcia. Jeśli chcesz o coś zapytać – dodaj swoje zdjęcie z pytaniem lub poszukaj odpowiedniego wątku ‘na dyskusje’ (wpis powitalny)
  • Nie spamuj, nie zawłaszczaj tablicy. Dodawaj 1 zdjęcie na 2-3 dni.
    Za hejt, podśmiech.jki z innych, nic nie wnoszące komentarze negatywne ‘ot, zwykły pstryk’, wycieczki personalne lub żarty z osób fotografanych- usuwam z grupy.

Od czego zacząć?

Gdy zostaniesz przyjęty -> zacznij od tego wpisu (Szybki start) i tam zapoznaj się z zasadami, przywitaj się i dodaj do mapy grupowiczów itd ?

Potem trochę spędź czasu, zobacz jakie inni zdjęcia robią, jakie komentarze są i pytania. Postaraj się zobaczyć jak tam to wszystko działa.

Jak dodać zdjęcie?

Zanim dodasz swoje zdjęcie dodaj komentarz do 3 innych zdjęć, w tym poszukaj zdjęcia bez komentarza. W ten sposób masz pewność, że i Twoje zdjęcie dostanie komentarz.

Przy dodawaniu zdjęcia opowiedz coś o nim. Wystarczy jedno zdanie. Czemu akurat takie zdjęcie zrobiłeś/wybrałeś | zrobiłaś/wybrałaś. Często komentarz “zła perspektywa” może wynikać z tego że nie mogłeś się cofnąć, a inny np. “do tego miejsca nie pasuje taka stylizacja modelki” może wynikać z Twojej świadomej decyzji.

Dodaj też informacje techniczne: jaki aparat, obiektyw, ogniskowa, przysłona, czas, ISO – to co wiesz. To pomaga innym.

Jakie zdjęcia dodawać?

Takie, które decydujesz się opublikować, bo coś w nim Ciebie urzeka, i chcesz by inni je skomentowali, lub chcesz innych zainspirować.

Zdjęcia, muszą być też prawnie OK – tzn. możesz je opublikować, jesteś ich autorem i masz odpowiednie zgody tam gdzie to konieczne.

Jakich zdjęć NIE dodawać?

Odpuść sobie zdjęcia, do których się nie przyłożyłeś. Zdjęcia w stylu “nie chciało mi się podejść żeby był lepszy widok”, albo “wiem, że powinienem je inaczej wykadrować” – to brak szacunku do reszty grupowiczów. Zrób co masz zrobić ze zdjęciem i wtedy opublikuj na grupie.

Nie dodawaj też zdjęć których celem jest prowakacja (religijna, społeczna itd). Na tej grupie są osoby nieletnie. I nie chcę też polityki/religii itd.

I nie publikuj takich, które są reklamą

Czy mogę wrzucać zdjęcia z warsztatów/zbiorowych spotkań fotograficznych z modelkami?

Nie. Chodzi o Twoje zdjęcia w 100%. Zdjęcia z warsztatów to często zorganizowany pomysł, modelka, stylizacja, makijaż, miejsce, światło itd przez prowadzącego. Komentarze dotyczyłyby więc w dużej mierze prowadzącego warsztaty. A tu komentujemy Twoje zdjęcia

Jak komentować zdjęcia?

Konstruktywnie i pozytywnie: Jeżeli coś Ci nie gra napisz o tym tak, jak chcesz by i Tobie zwracano uwagę. A może zapytaj – czasami to świadoma decyzja. Nie przyjmuję komentarzy: “słabe” – bez podania powodów. Co innego: “Według mnie kadr za bardzo przesunięty w lewo. Czemu taki wybrałeś?”

Ile zdjęć dodawać?

Jedno na parę dni, zawsze po dodaniu 3 komentarzy.

Nie wrzucaj kilku, nie zawłaszczaj tablicy. Chodzi o to by uczyć się wzajemnie od siebie a nie ‘narzucać innym’. A uczyć się możesz z oglądania innych zdjęć i czytania/dawania komentarzy.

Polityka prywatności

Pamiętaj – grupa jest zamknięta, ale wszystko co dodasz na grupie (zdjęcie, komentarz) mogę wykorzystać  na moim publicznym kanale youtube – łącznie z pokazaniem Twojego imienia i nazwiska, które używasz na facebooku (profilowe zdjęcie, podpis). Zgadzając się na zasady grupy wyrażasz na to zgodę. Jeśli nie wyrażasz, to możesz nadal pozostać na grupie – jednak nic nie publikuj, ani nie komentuj.

Po co jest grupa?

Chciałbym by grupa inspirowała i pomagała robić lepsze zdjęcia. Dodaj swoje zdjęcie, skomentuj inne – wszystko bez hejtu.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla fotopasjonatów. Niezależnie czy fotografujesz modelki, pejzaże, sport czy dzieci. Jeżeli chcesz się rozwijać, i chcesz pomagać innym. Wpadaj!

Jeżeli szukasz grupy jedynie do chwalenia się zdjęciami i nie chcesz przyjąć uwag ani pomagać innym – to nie jest grupa dla Ciebie.

Czy są ograniczenia wiekowe?

Nie ma, poza zdrowym rozsądkiem. Na grupie mogą pojawić się akty – ale dbam o to by były to zdjęcia ze smakiem.

Czy trzeba mieć wybajerzony aparat?

Nie. Jeśli fotografujesz gorszym aparatem, lub smartfonem – też ok, pod warunkiem że się do tego przykładasz.

Mój udział na grupie (czyli Tomka Zienkiewicza ? )

Angażuję się w tą grupę głównie poprzez sesje LIVE i fotokawki. Nie wysyłaj do mnie wiadomości prywatnych z prośbą o pomoc/komentarz  – jest ogromna szansa że odpowiedź znajdziesz na tej grupie, a spojrzenie innych fotografów jest znacznie bardziej wartościowe od moich 3 groszy.

Chcesz załapać się na LIVE -> zapisz się w formularzu wyżej swoim mailem – wyślę Ci info. I dodaj do subskrypcji mój kanał na youtube:

Zasubskrybuj fotokawki na youtube

Czy można z grupy zostać usuniętym?

Oczywiście ? Usuwam całkiem sprawnie wszystkich, którzy tu się męczą, nie pasują, psują krew innym lub po prostu nie stosują się do zasad.

Jak się dostać do grupy na facebooku?

Wyślij zgłoszenie na facebooku -> https://www.facebook.com/groups/lepszezdjecia/

Odpowiedz w zgłoszeniu na 3 pytania -> czytam te odpowiedzi, więc potraktuj je poważnie.

 

Dodaj zdjęcie profilowe

Na grupie nie ma anonimowości – zanim chcesz dołączyć, dodaj sobie zdjęcie profilowe na fb. Dowolne, nawet coś z Twojej kolekcji zdjęć – ale nie szary ludzik. Usuwam osoby bez profilówki. Dlaczego? Bo ciężko się rozmawia z kimś ‘za szarym ludzikiem’

zieniu-Tomasz Zienkiewicz fotograf

Poznajmy się!

Pozwól, że się przedstawię 🙂

Przygodę z fotografią zaczynałem od trybu auto, gdy jeszcze pracowałem w korpo. Trochę mi zajęło by zrozumieć, że w fotografii liczy się nie tylko technika, ale myślenie o zdjęciu, światło, retusz i walka ze swoimi słabościami. A fotografia to moja praca marzeń.

Od ponad 7 lat lat staram się pomagać innym fotografom w rozwoju swojego warsztatu i pasji.

Mam nadzieję, że i my się spotkamy 🙂

Masz pytania?

TOMASZ@ZIENIU.PL