Skip to main content

Chcesz więcej?

Zapisz się na maile z poradami fotograficznymi, fun’em, bonusami i nowościami.

  By zrobić dobry portret lub ogólnie sesję z osobą przyda Ci się dobry nastrój i klimat na sesji zdjęciowej. Łatwiej się pracuje, jest większe zaufanie i zdjęcia robi się znacznie łatwiej.

  Gdy klimat jest ‘ciężki’ wtedy zarówno Tobie, jak i modelce jest trudniej wyzwolić ‘to coś’ na zdjęciach.

  Czy możesz sobie jakoś pomóc i zadbać o lepszy klimat podczas sesji?

  W tym odcinku poznasz parę prostych sposobów by sesja była znacznie fajniejsza 🙂

  Zapraszam do komentarzy na YT. Daj znać jaki kolejny temat chcesz bym przygotował w takiej skondensowanej formie 🙂

   

  Poniżej transkrypcja odcinka:

  Żeby zrobić dobre zdjęcia, dobre portrety, gdzie emocje grają ważną rolę, na sesji musi panować fajny klimat. Jakie są proste patenty na to, żeby taki klimat na sesji zrobić i czego absolutnie nie mówić?

  Naszym podstawowym zadaniem jako fotografa jest nie tylko zrobienie dobrego technicznie zdjęcia artystyczne kompozycja, kadr, światło itd.

  1. Zbuduj zaufanie już przed sesją  zdjęciową— porozmawiaj, zadzwoń

  Musimy osobę fotografowaną wprowadzić w dobry nastrój, zbudować zaufanie. I to najlepiej zrobić już przed sesją. Także polecam ci na start przed sesją zdjęciową: napisz, zadzwoń, zapytaj czy wszystko gra, czy modelka wie jak dojechać itd. W ten sposób gdy się spotykacie, jest już o krok dalej. Jest prościej zrobić zdjęcia.

  1. Na sesji rozmawiaj o czymś pozytywnym i unikaj tematów drażliwych

  Najlepiej sprawdza się naturalna rozmowa. Dobrym pomysłem jest po prostu autentyczne zainteresowanie osobą fotografowaną, czyli oddajemy jej miejsce i pytamy, co ostatnio fajnego obejrzała, czy może polecić jakąś knajpę, książkę, film, czy też gdzie była ostatnio na wakacjach.

  Ważne w tym wszystkim jest to, że mówimy o tych dobrych rzeczach, a nie co ją ostatnio wkurzyło. “Jaki polityk Cię sfrustrował” itd.. Chcemy wygenerować dobry nastrój, dobre skojarzenia, dobre wspominki by na sesji łatwiej się pracowało.

  1. Poznaj trochę osobę — odwiedź jej social media – zobacz co ją interesuje, co robiła ostatnio

  Przed sesją, bardzo fajnie sprawdza się przejrzenie Instagrama czy facebooka danej osoby i od razu znajdziesz punkty zaczepne gdzie tą rozmowę możesz zacząć. Wiemy więcej o osobie, co ją interesuje i co ciekawego się u niej działo.

  1. Na sesji włącz muzykę

  Muzyka wprawia w dobry nastrój, więc niech to będzie muzyka, która albo Tobie, albo osobie się  podoba.

  Możesz zrobić to w ramach przygotowania do sesji, czyli zbieramy sobie playlistę utworów, które nam się spodobają.

  1. Zadbaj o osobę: zorganizuj przekąski i napoje

  No i nie zapomnij zadbać o osobę na planie: woda, przekąski, kawa, herbata…. a może wino? Czasami wino bardzo pomaga, ale pamiętaj: chodzi o lampkę, a nie o całą butelkę ?

  1. Ostrożnie z żartami — nie każdy ma takie poczucie humoru jak Ty

  Dobry żart może rozluźnić atmosferę, ale to może być też wtopa, bo czasami zażartujemy z czegoś, co dla osoby jest akurat mało śmieszne, więc z tym ostrożnie.

  Jeżeli masz jakieś sprawdzone, uniwersalne żarty to jasne, ale 2 razy pomyśl zanim powiesz coś co może jakąś grupę zranić, bo z reguły w żartach śmiejemy się z kogoś.

  1. Zadbaj o swoją dobrą energię przed sesją: posłuchaj dobrej muzyki, zafunduj sobie trochę ruchu

  Pomyśl o sesji jak o występie: musimy mieć sami w sobie fajną energię by móc wystąpić na sesji. To znaczy że musimy być troszeczkę “nabuzowani”, i naszą energią zarazić osobę fotografowaną.

  Jeżeli więc coś pomaga Tobie tą energię wykrzesać np. poranny spacer, przebieżka, dobra muzyka, to się naładuj przed sesją.

  Będzie ci łatwiej na zdjęciach.

  1. Pozostań sobą — nie udawaj kogoś, kim nie jesteś

  Przy tym wszystkim warto pozostać sobą, czuć się naturalnie. To może oznaczać, że będziesz musiał nad tym popracować: nad pewnością siebie i nad różnymi pomysłami jak rozmowę zacząć, bo żaden skrypt ci tutaj nie pomoże. To musi być “Twoje”

   

  Mam nadzieję, że te kilka prostych pomysłów pomoże ci szybciej zbudować lepszy klimat na sesji. Jeżeli masz jakieś inne, możesz podrzucić innym fotografom.

  Zachęcam Cię zostaw łapkę na youtube i zasubskrybuj kanał. I zapisz się na fotograficzną listę mailową

  Tomasz Zienkiewicz zieniu-prowadzący kurs retuszu

  Cześć, jestem Zieniu 🙂

  Jeśli chcesz rozwijać fotografię to jesteś w dobrym miejscu. Rozgość się 🙂

  Znajdziesz tu poradniki, fotokawki, kursy, warsztaty i fajną społeczność pasjonatów fotografii.

  Nie chcesz przegapić nowości? Zapisz się i dodaj do obserwowanych: Instagram, Youtube