Skip to main content

Sesja zdjęciowa to prawdę mówiąc skomplikowany projekt. Organizacja, przygotowanie i cały stres, który jej towarzyszy.

? Fotogrupa “JAK ZROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA?” NA FB ➜ http://fotogrupa.zieniu.pl
?Projekt 365 ► https://zieniu.pl/projekt-365/

? Zasubskrybuj kanał i kolejne ?Foto-kawki ☕️ ► https://youtube.com/zieniu?sub_confirmation=1

KURSY FOTOGRAFICZNE

Transkrypcja fotokawki

Automatyczny zapis tego co system tłumaczący ‘usłyszał’ z mojego gadania 🙂 Wrzucam, bo może to pomoże Ci namierzyć jakieś słowo klucz i przewinąć do kawałka, który Cię interesuje.

 

Witaj serdecznie. 

Znowu komputerze w sensie fotografka, nie żadne plenery, nie żadne piachy, tylko widzimy się w tradycyjnych okolicznościach przyrody zieniu, czyli sypialnię studio. Witajcie serdecznie. Dzisiaj pomyślałem, że taki temat przegadamy jak sobie poradzić nawet z najtrudniejszą. 

Sesją i spróbuje zebrać to właściwie tak myślę, że to na takie pęczki trzeba będzie podzielić. Znaczy najpierw etap pierwszy, potem ją tam 2 o. 

Potem wiadomo etap 3 dobra dzisiaj foto, kawka na żywo trochę wiedzy, trochę fanu, trochę inspiracji dla wszystkich, którzy są pierwszy raz. 

Dużo rzeczy jak zwykle może nie pójść będzie bardzo dużo od pływania w w tematu, ale liczę, że coś fajnego dla was wykroje i tu mam tutaj tutaj na dole mam laptopa z przygotowaniem, to tylko zacznę od tego, że oto mam na myśli o mówiąc o najtrudniejszy i nawet sesji. 

To jest takie, która wywołuje na samą myśl o tej sesji, wywołuje niepokój. 

Ekscytację też, ale jakiś taki tryby paniki nam się włączają. 

Nie dam Rady, albo jak? 

To będzie więc spróbujemy sobie przegadać coś z tym zrobić i ten etap pierwszy to jest oczywiście ta przed sesją, czyli na dzisiaj takie rzeczy, dobra? 

Przywitam się, cześć cześć, Aha, jak macie jakieś sugestie, pytania lub pomysły? A może jakieś przykłady sesji, gdzie żeście tam trochę zaczęli panikować lub rączki wam się trzęsły przed samą myśl o sesji to dajcie. Spróbujemy też tutaj podrzucić także cześć Krzysiek dzisiaj wygrał Internety. 

aloha pisze Tomek Czado z okolic Wrocławia czy też z Wrocławia zaczyna się część dar mur cześć wodzu cześć Michał z Michał jest tutaj moderatorem, dostał kluczyk, w razie czego będzie przykręcą śrubkę, co niektórym jak tam ostrożnie tam z Michałem czołem Paweł, No Hej Hej Hej, bardzo się cieszę, ostatnio Jestem troszeczkę w niedoczasie tak zwanym bo bo i urlop bo wyjazdy bo praca nad kursem bo różne różniaste rzeczy sesj i retusze wczoraj cały dzień ale tu schowałem. 

AAA, mówię, że w 15 minut na zdjęciu, ale dużo materiału mam zaległego także ok. To co jakiś suchar na początek nie mam kurna, możecie coś podrzucić. 

Nie dobra było super w Gdyni może udać się, może uda się coś fajnego przygotować, gadając menadżerką hotelu Błękitny Żagiel może może będzie się szykowała ww. 

Plenerach gdyńskich lub okolicy, jakiś fajny iwent fotograficzne ll no dobra, ale to może później dobra zerkam jeszcze tutaj. 

Kto jeszcze ogląda całe reklamy u zienia? Jakie reklamy reklamy to będą? Dopiero jak będzie promocja dobra? No to tak ten pierwszy tryb dobra wracamy do tego tematu głównego proszę bardzo, czyli jak sobie poradzić, nawet najtrudniejszą sesją i zaczynają od tego, że jednym z sygnałów, że właśnie sesja jest trudna, to jest właśnie to, jak nam się po prostu zaczyna coś tam w organizmie zaczyna dziać. 

Nie, nie wiem duże oczy robimy tu nam jakieś bąbelki tam zaczynają, ale takie niemiłe, a może i miły. A może to jest taki? 

Mix, jak wiecie? 

Nie, że po prostu coś się dzieje i wiecie. 

Że ot tak nie możecie podejść do takiej sesji. To nie jest taka sesja, która po prostu patrzeć na sprzęt w głowie robicie czy klis tym widzę dobra, jadę z koksem znowu będzie super, czyli z reguły jest to coś nowego, no bo inaczej, jeżeli mamy to po prostu no wiecie nie wiem paniki chyba nie macie jak myślicie o myciu zębów nie jeżeli robi się takie same sesje przez Sory przez długi czas i że tak powiem się zęby zjadło taka analogia tego mycia zębów. 

Zęby zjadło na takich sesjach. To podchodząc do niej czujemy się w miarę pewnie albo bardzo pewni wiemy, co może nas spotkać. 

Wiemy, jak sobie z tym poradzić i mamy też zaplecze sprzętowe. Doświadczenie, umiejętności. Po prostu damy radę. No a przychodzi taka sesja, że coś jest nowego i teraz fajnie jest spróbować rozkminic, czego ta nowość znaczy? 

Na czym polega ta nowość? Może nie rozkminić. To jest czasami dosyć oczywista i teraz tak z doświadczeń, ale wrzućcie też na czata, bo mówię, są takie sytuacje, które mogą się, no. 

Tutaj mi na Horyzont jak wy wrzucicie to zacznie będzie fajne wątek do przegadania. Także czekam na was. 

Aha dobra Adam pisze, że reklamy będą jak dzienni się w końcu uda namówić na kręcenie siebie na holach zakupowych. 

To już mi Marysia pisała, nie wiem, żadna firma nie chce mnie lutego na takiego. Wiecie nie influencera zakupowego cześć pasta do zębow nia dobra, no i teraz muszę odbębnić tam co ja tam miałem dobra, czyli nowość jakaś no i teraz tak ze swoich. 

Jedną z rzeczy, która jest z reguły nowa, to jest robienie zdjęć w innym miejscu. Czyli jeżeli macie swoje studio ograne, już tam każde call wiecie po prostu, że we wtorki tam będzie taka warstwa kurzu, bo nie byliście w poniedziałek na przykład tam Wszystko wiecie, jak światło się rozkłada, gdzie niewygodnie będzie modelce usiąść? 

Nie wiem, o której sąsiad wychodzi, żeby popalić faure Ki, zerknąć przez okno, to Wszystko wiecie, więc nic was nie zaskoczy. 

2 rzecz jeśli chodzi o takie nowości, co może zaskoczyć, to bym powiedział jest też temat światła, to znaczy zawsze strzeliliście w plenerze, a teraz dają wam lampę albo tego typu rzeczy. Może nie jest to panika, która blokuje życie, ale. 

Dołóżcie na ten aspekt umiejętności, czy czy jakieś takie nowości kompetencyjnej dojdzie ciężar i to jest chyba taki główne jak dla mnie przynajmniej ten tryb włącza się panika. 

To znaczy, jeżeli robię, nie wiem zdjęcia yy modelce, z którą już 15 razy robiłem, jest to sesja do portfolio, która z założenia ma być poszerzeniem kompetencji wyjściem poza strefę komfortu i tak dalej i tak dalej, to nie ma stresu, to jest ekscytacja, ale teraz dołóżcie taki ciężar, że po prostu ktoś wam mówi te panie tomaszu. 

Jest taka życiowa szansa. Mamy tutaj naszego lokalnego celebrytę blisko P. 

On ma tylko 30 sekund na sesję. Wiemy, że pan jest w stanie z nim zrobić sensual gites majonez. 

Jedziemy z koksem 30 sekund we wtorek w tutaj w w lampie pod tym tam nie wiem. Kloszem w hotelu niech pan czyni cuda nie wiecie i jak dojdzie taki ciężar żeby na przykład nie możecie odmówić. 

Jest to ciężar gatunkowy sesji, która może otworzyć wam mnóstwo, czyli potem wszyscy diskopolo w tym sensu, ale do mnie nia, a żeby coś tutaj ja nie mam nic do discopolo prostu lubię czasami lepić różne rzeczy, bo to tak absurdalnie wtedy brzmi ja potem mam z tego jakiś tam fan. 

Lepiej zapada w pamięci, no więc także wybaczcie wszystkie te żarciki takie. 

Takie, no ja zresztą zawsze próbki idą z rana. Ja ledwo żyję po prostu czy niewyspany no i teraz tak. 

Czyli niby te rzeczy same w sobie nie wiem. Nowe światło czy nowe miejsce nie są jakieś takie istotne, ale jeżeli to jest sesja w cudzysłowie życia lub śmierci, to znaczy, że otwiera wam jakieś mega drzwi kariery, albo jest to spełnienie marzeń, bo zawsze takiej osobie chcieliście zrobić. 

Zdjęcie albo w 2 stronę nie udana sesja powoduje zamknięcie tego wszystkiego. No to kiszka i takie typowe już teraz sytuacja nie tu diskopolo sensual ach, tylko typowe sytuacje. To jest na przykład pierwsze ślub jak ktoś ma za kasę. 

Jest obawa i to duża pierwsze zlecenie produktowe. Pierwsza sesja w przedszkolu tam dla rodziny pierwszy iwent. Pierwsze coś z reguły to ja, gdy tracimy dziewictwo. 

To jest stres nie, no to proszę, opowiedzcie o swoich pierwszych takich panicznych sesjach. Zapraszam serdecznie, ja muszę się teraz sam muszę przeczytać komentarzem, żebym muszę oddać złapać no arek pisze w Krakowie depresyjna pogoda foto, kawka z rana poruczeń, humor bardzo się cieszę na razie tutaj z opóźnieniem sami się tylko widzicie, dobra, czuła czy dalej wyzwoliłem foto celom. 

Cześć, zapomniałem wyzwalacze do lamp o ratowałem się błyskiem z reporterki pisze Marek. Taką miał stres uva. 

Znaczy, czy ja dobrze zakładam? Pomysł, to znaczy poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy ja dobrze zakładam, że właśnie jakby tym tym tym utrudnieniem ogromnym jest właśnie ciężar sesji, czyli że jest kasa albo że jest ktoś znany albo jest ktoś na kim wam zależy, albo jest miejsce na którym wam zależy, albo jest projekt na którym wam zależy, bo chcieliście go robić. Wtedy my się bardzo przejmujemy i to taka sesja po prostu nas mocno przytłacza. 

OK, patrzę Michał mówi, że ma stres przed każdą, ale fotograficzne. 

Defloracji musiałem wymazać z pamięci, bo nie pamiętałem, nie pamiętam. Sprawiałaś. Młody byłeś. 

I aparat naturalnie ci w ręce, tam po prostu leży, więc strzelałeś już za młodu. No dobrze, ja za bardzo jak za bardzo zależy, to się człowiek spina pisze Bartek. Zgadza się. 

Tak właśnie pomyślałem, że kulturyści to muszą być MEGA spięci ludzie nia w sensie przynajmniej zawodach, straszny stres ciągle po prostu nie dobra i czajniczek OK dobra to teraz to było nazwijmy to geneza, czyli ciężar sesji i teraz spróbujemy to rozkminić z czego wynika a te tryby paniki bo potem będą tak naprawdę z tego odchodzą takie już właściwie proste odpowiedzi co w takim razie zrobi? 

No to mam taką listę i tu zerkam sobie tutaj laptopik mi się tutaj świeci uśmiecha. Do mnie to mruga, że baterii mu tam nie za dużo zostało. 

Po pierwsze, brak przygotowania, to znaczy to z reguły przy nowych rzeczach jest przygotowanie wynika z tego, że my nie wiemy do końca, jak się przygotować na nowe rzeczy. 

To jest tak jak macie jechać na No pierwsza wyprawa gdzieś tam za granicę samolotem. Nie wiecie co was czeka. 

Kolejna już jest prostsza, kolejna jest prostsza. Pierwsza wyprawa pod namiot kurna wziąć ten czajnik palnik nie wiem materac spoko, ale czy zatyczki do uszu? Nie. 

Stres ok. 

Hej brak planu to jest 2 rzecz i przygotowanie pierwsze brak planu. My nie do końca wiemy, co konkretnie będziemy robić, jakie zdjęcia będziemy mieli do zrobienia. 

Znowu z reguły to wynika często z takich sesji spontanicznych, że one mają nie mieć planu, mają mieć zarys, ale nie, że jakieś konkrety. A jak sobie zobaczycie, jak się filmy kręci? 

Albo kompr kampanie reklamowe to tam są takie storyboard y tam są juz jest Wszystko przygotowane jest rozrysowane, że tutaj modelka swym tam nie wiem spiczastym noskiem będzie smyrał, a tutaj sponiewierać jest czy sorry spodziewać będzie w lewą stronę kadru, a rozwiewając E włosy będą tamten lały się w Prawo i wtedy dojdzie reklama szampon no jest Wszystko rozrysowane, naprawdę tam jest serio do milimetra oczywiście improwizują, ale muszą mieć tą bazę. 

dobra, czyli brak planu, brak przygotowania 3 rzecz brak umiejętności to znaczy z reguły jak wychodzimy poza strefę komfortu to czegoś nie umiemy. 

Na przykład możemy, no jedno prowadzi do 2. Na przykład zapomnieliśmy wyzwalacze do lamp y tak jak u teraz nie widzę arka czy teraz już nie pamiętam, ale nie bierzemy wyzwalacza, więc musimy wejść w tryb tego jeszcze nie robiłem na przykład wyzwalanie foto. 

Celom inne ustawieniach Las lasce się z innego nie mamy opanowanego po prostu każdego scenariusza, co może pójść nie tak. 

A mcgyver M zy ktoś pamięta? To nie każdy jazdy i tam sobie tam na sznurki nie zawsze po prostu zmontuje nowego systemu wyzwalania. 

Nie, to był brak umiejętności, brak doświadczenia to jest właściwie to się Wszystko. Klei nie, ale jeżeli nie robimy sesji, z Nie wiem w nowym gatunku w nowym w nowej kategorii czy z nowymi osobami, bo to jest też doświadczenie nazwijmy to ludzkie. 

Czyli jak poprowadzić rozmowę na przykład z celebrytką, o co nie pytać albo przy niej to jest za bardzo tobie na pudelku tutaj pisali nie. 

Klimat siada no to to też jest wpasowuje się w ten tryb paniki, który może wywołać 5 rzecz raz 2 3, 4 5 6 tak liczę, patrzę, brak sprzętu, nie mamy odpowiedniego sprzętu albo czegoś tam brakuje i wychodzi potem że kurczaki nie czegoś zabrakło i coś co jeszcze dodałem brak wsparcia czekajcie zamknę tutaj ten. 

Jak tak wstaje to wciągam brzuch, ale nie wiem czy to pomogło. 

EE, czyli nie mamy, nie wiem zaufanej osoby na planie albo nie mamy z kim przegadać takiej sesji przed dobra. No to teraz zobaczę wasze te podpowiedzi i odpowiedzi komentarze bo chyba coś się sypnęło tutaj. 

Michał pisze, że ja się przejmuję mmm przy tym, czy osoba będzie zadowolona, czy poleci dalej w sensie nie, że tylko czy zarekomenduje dalej? 

To jest już konsekwencja, znaczy, jeżeli zrobimy dobrze robotę, to potem osoba z reguły wraca, a na pewno jest w stanie polecić, chyba że po prostu jest zazdrosną zdziczał ą Bestią na tym rynku i powolnie. Ale takiego fotografa to chcemy się tylko dla siebie i nikomu innemu nie polecam, no bo przecież nie będą miały też takie ładne zdjęcia i wtedy moje wcale tak fajnie nie wyjdą. 

Masakra nie są takie sytuacje, to znaczy. 

Że modelka 1/2 na przykład specjalnie nie rekomenduje jakiegoś fotografa albo w 2 stronę ploteczki popuszczą o innym fotografowi o innej modelce. Cota się nie mylę, nie goli nóg w ogóle weź przestań jakbyś zobaczył jej owłosione plecy. 

W ratuszu dobra znowu tam, żeby nikogo nie urazić, ale. 

Chodzi o to. 

Że ten świat składa się z tak pozytywnych osób jak wy, ale są też takie, które są zaborcze, zazdrosne i nie pozwalają tam nikomu wejść. 

Więc takie różne rekomendacje też słyszałem. Chyba nie o mnie znaczy, ale to wtedy do mnie osoba nie przyjdzie. Nie, ale nie wiem jak to tam chodzi. 

Dobra lecimy dalej Adam pisze, Ja miałem pierwszą sesję, jest zawodową Modelką i jak jeszcze nigdy wcześniej nie robiłem sensu, ale na szczęście dziewczyna była super do gadania i wspomnienia z sesji mam bardzo dobre. 

No to w ogóle super jest jak ta pierwsza sesja z jakiegoś nowego nie wiem kalibru gatunku czy właśnie tego trybu paniki ona się uda acerze się nie uda. 

Dostajecie szansę na przykład? No nie wiem kto tam chciałby tam nie wiem i czy ktoś z was ma ten pomysł na to żeby zrobić okładkę wołga bo ja miałem i powiedzmy że robicie swoje tam projekty, projekty, projekty. Ktoś mówi Słuchaj no jest okazja, robimy projekt dla wołga na okłady teczkę. 

Poleciłam ciebie, bo z tobą się rewelacyjnie pracuje od 5 lat i wyjdziecie na tą sesję MEGA ze poprostu Zajarani, że macie tą okazję, ale tam po prostu zaczyna być. 

Na przykład to nie wiem, Sztab ludzi, z którym nigdy nie pracowaliście, wymagania, których nie znacie, bo nie pracujecie, nie wiem agencyjne itd. Itp i niby dostajecie ten Tel to ciasteczko do skonsumowaniu do skonsumowania w ręku ale polegniecie. 

I co dalej i teraz powiedzmy, no nie, nie dowiesz sprzęt nie, ten nie poradziliście sobie psychicznie sprzętowo, zdjęciowo i tak dalej coś nie poszło. 

No i wam cała kariera. Wtedy macie drzwiczki zamknięte dalej nie, to znaczy będzie trudno je na nowo otworzyć. Jeżeli to była jedyna ekipa, która pozwala na zdjęcia z wołkiem, jakoś się do nich dostaliście, ale nie wykorzystali się tej pierwszej okazji. 

Może się zdarzyć, a 2 już może nie przyjść dnia, więc to tak różnie z ta pierwsza jak pójdzie dobrze, to jest super, dlatego ja. 

Lubię metodę małych kroczków, że się po prostu to doświadczenie zdobywa, że się czuje się coraz pewniej, ale też przećwiczyć się tak naprawdę dużo scenariuszy różnych, nieco może pójść? Nie. 

Tak nie wiem, zacznie wam padać woda tam w studiu, no już lecę dalej. Cześć Adam fajnie, że dotarłeś Kowalski pisze Po pierwszej zmysłowej sesji bałem się, że zdjęcia nie wyszły i przez miesiąc nawet ich nie zgrałem ło. 

Matko, to jest to jakiś ten sposób, to strusie, bo to gówno nie tak chowają głowę w piasek. 

Że wtedy ich nie widać? 

Ja to jest to jakiś temat? Trzeba było od razu formozy, nie no śmieję, ale to też tak jest, że robi się sesje i niektóre po prostu wiecie już. 

Podczas sesji czy wyszły zdjęcia czy nie w sensie mentalnie. 

Z reguły jest EE, widzę. Z reguły jest w 2 stronę, to znaczy jeżeli czujecie, że macie te magiczne ujęcia i po prostu sztosy i tak dalej to po zgrać na komputer. 

Okazuje się, że nie do końca potem jest jeszcze etap retuszu i z reguły się da wyciągnąć i tam się dopiero magia dzieje, ale jak jest za to taki, ze nie poszło zupełnie, ale masakra nic nie wyszło, a potem zgrywamy i manie jednak coś jest, więc tam raczej mówię w 2 stronę. 

AAA dobra Lisek przy tak ja mam stresa teraz, bo Jestem małym żuczkiem z amatorskim aparatem, a odezwała się do mnie znana aktorka Otf PZ dużym doświadczeniem i mocno się boję, że nie dowiozą o no to to jest właśnie taki Kategoria Kategoria która gdzieś tam, no ja też jakoś gdzieś tam pod skórą czuję, że jakby zaczyna być to jest no kurna no nie wiem powiedzmy że wy maszcie sobie jakąś tam nie wiem aktorkę czy aktora, czy partnera czy partnerkę i idziecie na bal i to. 

Ją możecie zabrać. Okazuje się, że właściwie nie umiecie dobrze tańczyć. Nie macie dobrego bajeru, macie zły wóz. Tam cała ta otoczka nie wiecie o czym gadać, jakby dużo rzeczy wychodzi, jakby przy okazji, więc ktoś otwiera drzwi, daje wam okazję, proszę bardzo. 

Sesja z ze znaną aktorką, a wtedy się zaczyna robić taka lista. Oo Matko to jeszcze tego nie umiem. Tu nie robiłem, nie mam sprzętu. No i właśnie o tym dzisiejsza foto kawka jeszcze nie dobrnęliśmy to do rozwiązań, na razie tylko listu jemy przyczynę. 

Ale podobno dobre pytania są już sobie całkiem niezłą odpowiedzią, więc coś takie mądre rzeczy czytam. 

No dobra Marek pierwsza sesja jedzeniowo spakowałem kupę sprzętu a wyzwalaczy nie zabrałem umówiony z szefem kuchni byc o 15 minut wydawał jedzenia a tu wyzwalaczy brak foto cela a dobra to był ten przypadek OK No i Dałeś Radę no zawsze można smartfonem porobi. 

Marek pisze ja mam stres zawsze bo nie chcę zawieść oczekiwań modelki true jeszcze trzeba swoich oczekiwań nie zawieść i to już jest podwójnie trudne. 

Rafał ja zaś podczas sesji stresu żadnego nie mam, ale potem, kiedy to spływa to Wszystko muszę odchorować i się zastanawiam, czy Wszystko było ok. 

No to fajno jest taka scena, którą strasznie lubię w ogóle świetny film, parę razy już go polecałem. To jest film. 

Tytuł próbuje sobie przypomnieć. 

Weź cig właścicielce to jest pomiędzy historia rywalizacji 2 kierowców rajdowych formuły pierwszej autentyk Niki lauda i James Hunt James jakiś tam kolejne czy John no dobra i on przed wyścigami po prostu tam musiał. 

No tam pawika puszczał ze stresu, no i tam jego menedżer mówi, że on zacznie się martwić, jak nie będzie puszczał pawika nie Aten Niki lauda za to to był to po prostu taki człowiek skała, bez emocjonalny, w sensie taki nie Wszystko. 

Taki analityk, więc każdy ma swoje podejście do sesji, nie jeden będzie przeżywał przed inny po inny w ogóle. No można dobra, teraz mam od ani wpis im bardziej człowiek świadomy, tym bardziej się stresuje. 

OK, bo wiemy, że nic nie wiemy tak, ja dziś mam modelkę w 7 miesiącu ciąży na sesję Sensual. 

Ok, a to nie ma być ciążowa taka misja na poniedziałek i ostatni dzień pracy. Dobra, ja mam swoje przemyślenia w sensie jakoś mi. 

Znaczy, ok, to jest moje znaczy, bo kobieta chce się czuć zmysłów każdym etapie życia, ale mnie jakoś jakoś techniki sensual, a zupełnie nie kleją się do zdjęć ciążowych w sensie zupełnie to moje moje umiejętności, moje doświadczenie to, co robię sobie seksualnych, to jest takie układy ciała. Takie eksponowanie nie wiem emocji i tak dalej, żeby brzucha nie było. 

Wręcz, a w ciążowych sesjach tematem jest ciąża i nie umiem tego pogodzić. Także ja nigdy nie zrobiłem sesji ciążowej, a ty mam miałem zapytania sens jezu, seksualną, ale kto aniia da Radę jak nie ty dobrze powiedziałem dobrze, no także trzymam kciuki, pochwal się zdjęciami E Was landau cześć tu jest. 

Michał, jak sobie tak przypomnę, to chyba nigdy ten stres nie był zasadny. To też ciekawe, trochę wyolbrzymiamy nasze demony, a ostatecznie okazuje się, że było dużo łatwiej. 

Ale mam też na koncie sesje gdzie gdzie stres mnie tak zżarł, że i to jakby to jest taka samospełniająca się przepowiednia. 

Nie, to znaczy stres przed sesją naniósł się na sesj, to znaczy na sesji byłem zestresowany i taki mocno. 

Jakby było widać? 

Zupełnie inaczej rozmowa się toczy. Wiecie, ręce wam dużą gubić. 

Dzieje się w UE w tym co robicie, bo nie pamiętacie obiektyw położony tutaj tutaj to się udziela, aż w końcu jak ktoś to jakby nazwie na sesji i powiedział, Kurna coś się stało, chłopie dzieje, ja nie mogę pracować przy tobie po prostu. 

Oczy masz rozbiegane i w ogóle nie wiem, czy jesteś na sesji, czy jesteś tam ze swoimi demonami, jakby to Michał pewnie tutaj dodał i sesja nie poszła właśnie dlatego, że byłem tak nią przejęty, więc to też takie mało fajne. 

Więc jakby wykrakałem jak to mawiają. No dobra, Radek jeszcze wkrótce czekają mnie sesje bez mojej stylistki, czyli żony. Teraz będę robił sesję sam bez jej rad i to mnie wręcz przeraża. 

No to na telefonie niech będzie. Kurczę to trzymam kciuki, to jest ten etap. Powiedziałem wam tak, że kolejnym fil tak było o braku wsparcia. 

Jak nie mamy wsparcia, jak nie mamy właściwej osoby do przegadania czy na planie, to też jest trudniej. Czasami takie sesje, jakie jakie się robi na 2 Fotografów, to znaczy nie, że 2 jest głównych, ale jest jeden główny amen pociągamy asystenta, ale też takiego który z. 

Cela pozwala nam czuć to większe bezpieczeństwo, że jak nam nie wyjdzie, to mamy 2 fotografa, który coś tam zrobi. 

Ostatnio mieliśmy takie analogowe spotkanie. To Patryk też opowiadał, że bardzo dużo zdjęć na przykład od Tomka, czyli jego jego 2 fotografa poszło, bo były tak świetne. 

2 fotograf za to nie ma presji, czyli zobaczcie jak to się fajnie uzupełnia 2 fotograf nie ma presji, bo on nie musi dowieść odpowiedzialność. Bierze pierwszy fotograf, ale pierwszy ma w pewnym sensie takie poczucie, że w razie czego może o coś zapytać. 

W razie czego ten 2 fotograf płyty dekielka nie ściągnąłeś? 

Albo sprzętowo może być te typu, czekaj masz tu jakiś nie wiem. Kabelkami zabrakło wyzwalacz bateria coś tam, więc to jest super taki temat na większe sesj ię mnie takie intymne jak. 

No właśnie, to jakiś sensual czy coś, ale na większe sesję na produkcie to super jest mieć swoje wsparcie w swojego asystenta, czyli 2 fotografa z reguły dobra taco to teraz może jakieś co jak sobie poradzić to teraz przechodzimy do tego to były te przyczyny powody to które? 

Czynią tą sesję wyjątkowo trudną, czyli tak przypomnę brak przygotowania, brak planu, brak umiejętności, brak doświadczenia, brak sprzętu, brak wsparcia. 

Jeżeli coś jeszcze, to pewnie demony w głowie brak poczucia pewności siebie. To się Wszystko jakoś tam, czyli kłopoty, z nazwijmy to z poczuciem własnej. 

Nie, no nie wiem własnego poczucia pewności siebie. Dobrze tyczenia wiecie o co chodzi? Samym musimy się czuć pewniej, ale to wynika też z tego, co powiedziałem, że jak tego nie ma, to my się nie czujemy pewnie i potem na sesji jesteśmy ze stresow. 

Pani panika się włącza. No dobra, to teraz patrzy znowu tutaj na dół, na moją karteczkę i co można zrobić, to teraz zaczniemy tak sobie tak wrzucać do wora, bo tych sesji jest różnych noco innego będziemy robić na sesji na przykład pierwszej ślubnej jakiejś tam płatnej czy coś innego będziemy robili na pierwszej sesji plenerowej za granicą, ale jak zaczniemy zbierać tą listę, to może coś się z tego wam wybierze? Obstawiam, że. 

Większość podrzućcie swoje sposoby na to, jak radzicie sobie, jak się przygotowujecie do trudnych sesji do nowych. Co pan wtedy się dzieje, to zaczynamy. 

Pierwsza rzecz to jest zaplanowanie sesji. To znaczy uważam, że ten brak planu trzeba po prostu pokonać planem innej innego tematu Nie ma. 

To jest tak jak do matury czy tam do jakiegoś egzaminu najlepiej jest przygotować nawet robiąc ściągi przygotować się. No i teraz to przygotowanie to jest właśnie Plan i teraz zaczynamy robić Plan taki no. 

Dobra, co się składa na taki Plan, jaki ja będę potrzebować sprzęt i robię sobie listę takiego w ogóle wiecie różne sytuacje, jeżeli taką trudną sesję wyobrażam sobie teraz tak, że będzie to taka sesja dla mnie na przykład z jakąś tam super hiper MEGA celebrytką za granicą w nieznanych warunkach. 

To co ja będę robił? No to po pierwsze będę kombinował, czyli w ogóle przegadam temat. Coto ma być jakie zdjęcia robimy, to z reguły to jest początek, wiemy jak on. 

Co chodzi, ale planuje, czyli no dobra, będą to szerokie kadry i wąskie kadry. Potrzebuje taki obiektyw i taki obiektyw będzie tam na przykład nie wiem bardzo zimno albo bardzo wilgotno albo coś tam, to będę potrzebny. 

Na przykład były piach będzie wiał, to będę. Potrzebował też sposób przenoszenia sprzętu i. 

Robię sobie w. 

Głowie taką wycieczkę do przodu, to znaczy co mnie będzie czekało i zaczynam się pod to przygotowywać. To jest powinniście się w góry wybierali na podróż tam nie wiem. Spacerki będziecie szlaki tam. 

Nie wiem spotkać. 

Wjeżdżać. No to co potrzebuję cię, no jakaś kurtka na deszcz, na wiatr, jakieś tam piersiówka. 

Na mleko ci energizer, do tego plecak wygodny i robimy sobie po prostu taką rozpiskę. Dobra, to jak będzie padał desz muszę mieć 2 2 tam spodnie 2 buty onuce i nie wiem czapkę z wentylatorem no kombinujemy po to żeby po prostu takie różne sceny przewidzieć. 

I przygotować się na nie? No dobra, to jeżeli taką sesję sobie zaplanuję, czyli od pomysłów na zdjęcie na sprzęt, ale nie tylko aparat, nie wiem tam powerbanki i tak dalej, ale też takie rzeczy właśnie. 

No nie wiem jak będzie to plener będzie deszcz, to by się przydała. Ochronka na przykład jakaś tam, czyli jak ochronić aparat przy deszczu, jak robić zdjęcia podczas? 

I zobaczcie, że to jest ten 1:00 a z niego wynika, co musimy mieć za sprzęt i jakie umiejętności opanować na przykład i jeżeli nie robiłem nigdy na piachu zdjęć, no to zaczynam szukać wiedzy wśród ludzi, internetów, książek, filmów, jutubów, tutoriali i tak dalej. Jak robić zdjęcia na przykład na pustyni i się okaże, że są rzeczy, o których nie miałem bladego pojęcia. Nie, że na przykład dobrze by było nie zmieniać obie. 

Bo, jeżeli będziemy zmieniali Obiektyw WU Piachu, to nam się wsypie na matryce to lepiej mieć 2 body. Jeden z takim obiektywem 2 z takim skąd załatwić Body Boże znajomych trzeba teraz kto pożyczył aparat? 

To jest jeden. 

Temat 2 na przykład jeżeli wyjdzie, że my chcemy wybierać zdjęcia, już chcę widzieć na planie, to może będę potrzebował jakąś zupkę do aparatu, bo ja będę widział, ale klienci, żeby oglądali na przykład, czyli na przykład coś takiego. 

To nie jest to, to jest do smartfona, to jest tak, żeby przez okno, ale wiecie o co chodzi? Ten taka lupka do że przykładacie. 

To nie jest właściwy aparat, ale przykładacie i tam sobie lukać F to i wtedy można obejrzeć. Czy zdjęcie wyszło nawet histogram obejrzeć zdjęcia są w słońce. No to takie rzeczy się zaczynają przydawać. To mówię, to nie jest tylko koncept pokazuje. 

Nie są fajne temat do robienia zdjęć i przez szybę, żeby się odbić, a nie nie. Ten nie robiły. Co jeszcze może się okazać, że jak ja jechałem gdzieś tam za granicę do cesję, to my chcieliśmy zdjęcia robić na ekran, żeby klienci widzieli WE trójka nie tak, że ja porobię całą serię. 

Pokażę teraz każdemu tam aparat, każdy będzie tam luka łów tą zupkę, tylko żeby na przykład Sztab sobie mógł siedzieć i oglądać i patrzeć nie za mały za szeroki albo trochę poprawmy kreacje. To oznaczało, że ja musiałem mieć jakiś sposób. 

umieszczenia laptopa na planie? 

I tego, żeby ludzie coś widzieli, czyli teraz tak, jeżeli miałem laptop. 

Jest pełne słońce, to nikt nic nie. 

Widzi, no i zacząłem gadać z ekspertami od takich sesji, którzy tam dużo podróżowali i mówią tak, no możesz sobie kupić taki ten stolik tether tools, a on jest ciężki, ale jak masz tam TIM i tak dalej to to zadziała czyli masz stolik od tether tools a i musisz mieć taki tak jak tutaj jest do eizo. 

Wiecie nie taki kaptur, który osłania słońce. Pamiętam, jak ktoś powiedział na poszedł na warsztaty nos fotografii weszy nowej i kolesiów i sobie najtańszy sposób to jest kupujesz taki z IKEI, bo to po prostu nie takie kartony, tylko takie kartony boxy one się składają na 4 czyli do Walizy ci wchodzą a na sesji Wkładasz i akurat tam laptop 15 cali po prostu wbijasz i jest cały on jest w takim tunelu i Wszystko gra także takie rzeczy wychodzą z planu. 

Plan wtedy określamy, czego jeszcze nie umiemy, jakiego sprzętu nie mamy, a potem kto nam lub skąd możemy takie rzeczy załatwić. 

Git dobra teraz czas na łyczek kawy i do was. 

Jarek pyta, czy mogę opowiedzieć ostatniej sesji, a ze sesja z julką? Nie, no patronach będę opowiadał o to, to zostawię. Zostawiam już tylko dla patronów. 

Nie, to była bardzo fajna sesje. Robiliśmy sesję z Julką Kamińską, ale tu nie miałem jakiegoś mega stresu, bo my już kiedyś z wielką pracowaliśmy. 

To była sesja na na naszych powiedzmy na sesję dla nas nie pod jakiegoś klienta, tylko ona miała jakąś potrzebę konkretnych zdjęć. 

Ja akurat w te zdjęcie się mocno wpisuje się. Poczułem MEGA wyróżniony. Oczywiście, że miałem stres, ale nie to ten temat zostanie na patronów, to będę chętnie przegadam, bo to nie jest coś co bym chciał upubliczniać także miarek, że jesteś napad. 

Banach pozdrowienia widziałeś? No dobra, wracam dalej do do wątku. Tak było mega naprawdę się jaram zrobiliśmy takie stosowne zdjęcia, że. 

Patrzę, patrzę, Łukasz. Ja na razie chyba ino 3 sesje zrobiłam koleżanką, a tak to fotografuję konie lub pieski albo jeźdźcom konnym. 

No to czyli nowy tam nowy etap. No dobra, to lece teraz dalej to było oblanie ICO z tego wynika? 

Pewnie jeszcze wrócimy 2 rzecz, którą warto zrobić to jest lokal ten scouting to znaczy zbadać miejsce, nawet jeżeli wy macie zrobić, nie wiem w jakimś tam. 

Przedszkolu i to jest Wasza pierwsza sesja albo ślub i to jest Wasza pierwsza sesja. 

To wejdźcie na miejsce, gdzie będziecie robić? Nie wiem, ten kościół sobie sprawdzcie to miejsce, w którym będzie, bo to nie jest tak, że z tego wynikną. 

Jakieś nowe rzeczy? 

Ale wy poczujecie się bardziej u siebie? 

No dlaczego drużyny, jeżeli grają u siebie, czy nie wiem, jak są skoki narciarskie, to na swoich skoczniach ludzie się czują pewniej, bo znają miejsce, więc odchodzi ten taki. 

I dodałbym taki bodziec nowości, które nie pomaga akurat tutaj fotografii nam pomagają bodźce nowości, czyli takie, że nas inspirują różne rzeczy, ale nie wtedy, kiedy musimy się wywiązać z jakiegoś konkretnego zadania, więc po prostu idziemy się otrzepać, nazwijmy to zdaną miejscówką zobaczyć, jak tam jest być na jakiejś o jakiejś konkretnej godzinie, kiedy my planujemy zdjęcia połazić sobie tutaj, zrobić sobie zdjęcia smartfon nikiem tutututu, pomysł tu pomysł? 

Pomysł, a jeżeli jest to jakiś tam przedszkole, to się okaże ok. Tu myślałem, że tło Rozwieszę, ale będzie mało ten to to to to to oczywiście, że w miarę upływu tych sesji to znaczy budowania doświadczenia to coraz mniej takiej rzeczy jak będziecie z jednej strony potrzebować, bo po prostu o trzaskali się już od inne podobne, ale pamiętajcie, gadamy o sesjach, które wywołują w tryb paniki są dla nas trudne, czyli z reguły są pierwsze z jakiejś tam działki, ale się zapowietrzył. Czekajcie znowu czeka. 

Z 4 Lc 3 3 C pisze. 

No dobra, ale frustracja. Wykonałem 2 sesje pierwsza w swoim domowym studiu modelka miała zrobione 2 Makijaże, za które ja zapłaciłem z własnej kieszeni. Zapewniała, że napiszę referencje, ale do dziś zerooo dostałem od ciebie wiadomość. 

No tak, czyli albo jej się nie podobało, albo jest zajęta. No jak nie napisała referenci. 

Jest parę etapów. Słuchajcie tego, jak się zdjęcia podobają, to znaczy pierwszy to jest taki, że jak wysyłacie zdjęcia modelki, to jest natychmiastowe. 

Znaczy natychmiastowe, no tam dla niej, bo to też nie wiem, może być gdzieś tam pod prysznicem czy nie wiem na grzybach, ale. 

Ale po prostu jest takie od razu reakcja nie te serduszka i tak dalej. Potem wbija to na profil przepuszcza wszystkie wasze stories y gdzie jest oznaczona i po prostu potem komentuję u was na profilu to jest taki level zachwyt nie kolejny level jest taki kiedy wy oddajecie zdjęcia i ona pisze dzięki i wrzuca ale to tam nie ma tych przedrukowany stories UE jakby jest tak zachowawczo to może też wynikać z natury. 

No, no może być wewnętrznie nadal zachwycony 3 level to jest taki, kiedy ona już u siebie nie drukuje, ale was nie blokuje. 

To znaczy wy jak wrzucacie u siebie, to to możecie ją oznaczyć jeszcze wam serduszko zostawi 4 level to jest taki kiedy ona wygasza powiadomienie, że wyjął. 

Oznaczy liście, to znaczy, że u niej na profilu na Instagramie nie widać, że to wy zrobiliście to zdjęcie, czyli tak u niej nie lądujecie, a wasze u niej się nie pokazuje, bo was wygasiła. 

A kolejny level to prosi was o nie publikowanie zdjęcia. 

A jeszcze jeden level, właściwie jakbym tak zszedł w dół to no zaczyna jakieś te no cięższe działa wytaczać na przykład zaczyna was obsmarowywać lub narzekać, no tak też bywa z każdą sesję mam na koncie, no może poza tą ostatnią jedno może było jakoś tak a może nie obsmarowywać ale jedna z pretensjami to była sesja mam 2 sesje takie prywatne które się nie udały to jest jedna z nich. 

Czyli płatna dobra, potem się jakoś dogadaliśmy. Już Location Scouting 3 rzecz przygotuj się sprzętowo, czyli żeby zminimalizować tą ten nie wiem to ten stres przed sesją musimy się przygotować sprzętowo, czyli pamiętacie? 

Robiliśmy Plan, rozpisaliśmy sobie, co mamy wziąć i potem Wszystko bierzemy. Jaco ma być i teraz. Uwaga czy? 

Kolejny punkt i teraz Jeszcze raz robiłem podejście i. 

Wyrzucamy Wszystko, co jest zbędne. 

Bo, jeżeli wejdziecie na cesję objuczeni jak wół wiecie po prostu 400 ty wy nie 17 soft boxów, każdy na jakąś okazję to właściwie. 

No tak się zastanówcie tak na powoli i nas na spokojnie. Czy to nie jest tak, że z jednej strony jakby imponuje nam to, że każdy ktoś jest przygotowany na każdą okazję, ale z 2 strony jest to właśnie taki oznaka? Nie wiem co będzie. 

Więc chodzi o to, żeby wypośrodkować, to znaczy zobaczyć, co jest absolutnie niezbędne, a resztę po prostu się pozbyć, bo to was będzie spowalniać myślowo sprzętowo tak podróżował w sensie jak będziecie mieli za dużo sprzętu, to musicie to to nosić, ale też o tym myśleć, gdzie było to, gdzie tam to, gdzie tamto więc po prostu wydaje mi się, że znaczy Jestem na takim etapie, że nawet jadę na sesję i mówię, dobra, nie było specjalnie, nie bylam błyskowy. 

Bo nie chce w ogóle dopuścić do takiego scenariusza, że że ja w sesji przy świetle naturalnym z blendą, ja zaczynam myśleć o prostu lampach wyzwalacz ach i tak dalej. 

Tylko, że planuje sesję na godzinę, kiedy mogę zrobić zdjęcia i krok wcześniej w inspiracjach nie ma, że nie ma żadnego zdjęcia nocnego. 

Nie takiego wiecie studyjną błysk anego i tak dalej po prostu. Czyli to jest tak, że właściwie od różnych nazwijmy to od etapu, kiedy ja wiem, że nie chcę wprowadzać stres związany ze sprzętem. 

Bo z reguły osoby prywatne to nie są wie. 

One się niekomfortowo czują op strzelane w sensie dużo lam błysków i tak dalej one się czują dobrze przy świetle naturalnym, bo takie rozumieją znają. 

No to skoro tak to krok wcześniej to nie biorę sprzętu, ale upewniam się, że takich zdjęć nie będziemy robić. Będziemy robić ją właściwym czasie i wcześniej dogadują. To jest klientem, że tak będzie. 

No i już też inaczej jest jak jadę samochodem na sesja i mogę mieć to w bagażniku, a mogę gdzieś zaparkować Odc o innego jak mam jechać w centrum gdzie? 

Parking kosztuje krocie miejsc nie ma i tak dalej. No teraz właśnie ostatnia sesja to była taka, że ja nie brałem lamp błyskowych specjalnie, więc i Wszystko poszło ok. 

Szybciej zrobiliśmy zdjęcie, a ja musiałem się jakby przenosić uwagę z modelki nas na na sprzęt, bo to zawsze tak jest co innego w studiu dobra na patrzę, patrzę aania pisze, zgadzam się, to są mistrzynie, aparat je kocha, najlepiej się pracuje z takimi modelkami, które mają świadomość swego ciała. 

I płynność ruchów z Klientkami już tak lekko nie idzie, zgadza się? 

Wojtek w piątek, a jadę na warsztaty pod okiem Dawid. 

Dębnicki poziom stresu 11 10 ale to jako model jedziesz czy wykładasz tam. 

W razie jak się jedzie na warsztaty czek lista w głowie jest, ale i tak wpadają rzeczy na ostatnią chwilę, choćby przegląd samochodu, no standard i obcinanie paznokci. Takie tam rzeczy wychodzą. 

Jak się jedzie na warsztaty to to robota. 

To fotograf prowadzący mówic o wziąć znaczy przynajmniej powinien, a nie tak przyjedźcie i kombinujcie. Wiem, że to jest taki plener, gdzie tam każdy sam kombinuje. Dobra, już patrzę na kolejny punkt. 

Czyli wyrzuciliśmy Wszystko, co nie jest na potna potrzebne, bo będziemy spoceni zieleni zmęczeni, ale też psychicznie obciążeni po prostu ilością rzeczy jakie mamy, ale też ilością opcji, jakie możemy wykorzystać. Słuchajcie, to wcale nie jest łatwe. Jeżeli weźmiecie różne sprzęty na sesj. 

I potem zastanawiać się, co jeszcze można, bo macie tyle opcji. Dlatego jeśli chodzi o na przykład no magdonalda to jest tak, że tam tych opcji jest całkiem mało. 

Macie te parę MAC Menu i oni dołożyli teraz opcję tam dostosowywania i obstawiam, że część ludzi po prostu dziczeje. 

Już wiecie, chcecie już zrobić zamówienia tam jeszcze, ale wybierz sobie, czy nie chcesz przypadkiem dom papryczki dołożyć i tak dalej. 

jest coś tak jakby? 

jest coś tak? 

Decyzję fasting się to mówi. Nie wiem zmęczenie decyzyjne. Im więcej decyzji musimy podejmować, tym coraz mniej nam sprawia frajdy to ostateczny wybór, bo wy tak naprawdę zawsze coś odrzuca. 

Cienie, czyli jesteście na sesji, macie mnóstwo możliwości. No i możecie zrobić z lampą błyskową z żelami kolorowymi z gobo z dużym soft boxem małym softbox. 

Tak i ostatecznie robicie coś do tego, dołóżcie to, że jest taka siatka, że modelka ma kilkanaście kreacji i jest jeszcze parę miejsc na sesji i wizażystka może zrobić jeszcze coś z makijażem, więc osoba tak no nie wiem jak to nazwać, ale zachłanna znaczy nie chcę tego tak negatywnym sensie, ale osoba która ma potrzebę i jeszcze jeszcze jeszcze jeszcze to wyjdzie sfrustrowana po takiej sesji bo wszystkiego nie zrobiła. 

Jeszcze dochodzi zmęczenia i poziom energii i tak dalej, więc możemy modelkę przeciągnąć i przez każdy możliwy w cudzysłowie softbox. 

Ten jeszcze tu jeszcze z takim zrobimy z takim id. 

Ale czy tam będą fajne emocje, jakieś doświadczenie i mówi, że nie, że w tym momencie przychodzi zmęczenia, a wy i tak oddacie kilka zdjęć, a nie kilkadziesiąt no dobra. 

A Jarosław jest jeszcze wariancja Levelu możesz publikować, ale nie oznaczaj, bo mnie znajdą w pracy. A dobra znaczy taki taki taka wariacja na zasadzie, że modelka nie chce być oznaczana, bo mogą skojarzyć, skojarzyć w pracy jest jakby zdarza się. To znaczy rzeczywiście jest tak, że ona na przykład ma 2 tożsamości to znaczy. 

Jedną w pracy a a no nie wiem tam jest księgową w hr Ach. 

Robiłem sesję i Pani prawnik, która potem miała z tego powodu tam jakieś nieprzyjemności, bo ktoś to po prostu znalazł i i on tego nie rozumie. 

Po co Kobiety robią sobie zdjęcia? Tylko zobaczył, że o kurczę, nie tu w bieliźnie, a my tu mamy. No tak. 

Także to rozumiem, że osoby mogą nie chcieć być oznaczane, ale robią te zdjęcia dla siebie. No i za to się właśnie płaci. To są sesje nie do portfolio, tylko gdzieś prywatne. Dobra lecimy dalej. 

Ze trzeba zebrać inspiracja to trochę wynika z planu i tak dalej, ale jak się trochę napatrzy oko na parę rzeczy, to wtedy wam jest prościej, bo to jest to samo, co mówiłem, że jak się wchodzi do lokalizacji w sensie do lokali scouting trochę się obeznać się z danym miejscem. 

To chodzi też o to, żeby się trochę obeznać z pomysłem, który będziecie realizować, czyli patrzymy sobie na zdjęcia mniej więcej takie, które chcemy. 

Robić także się tam oko trochę i mózg do stroj, do pomysłu i wy będziecie się czuć pewniej, bo macie coś tam w głowie z pomysłów, bo z reguły trzeba dużo myśleć na sesji. 

Dobra Ewa pisze ja w piątek miałam sesję, jest moją chrześnicą. Nieśmiała czternastolatka. Bardzo chciałem ją na ją tą sesją podbudować. Miałem stresa, żeby nie poszło w przeciwną stronę. 

Choć jeszcze chyba 2 wpis będzie co Ewa no i znać jak poszło? Dobra, lecę dalej. 

I teraz tak. 

Trochę pod to wsparcie, teraz podejdziemy i jedną z rzeczy, która mega pomaga, to jest przegadać temat. To znaczy. 

Mmm, to co wam mówiłem gdy ja miałem kłopot, bo dla mnie to była nowa sesja gdzieś tam w cudzysłowie w piachu to jak przegadałem temat z ekspertem to było mi prościej bo on mi zwrócił uwagę na inne rzeczy niż tylko ja myślał. 

To jest trochę tak, jak byście wzięli sobie trenera personalnego, to znaczy bierzecie trenera personalnego, żeby sobie poćwiczyć na siłowni, do czego zachęcam sam od 2 miesięcy. 

Nie Jestem, bo te wyjazdy mnie trochę mocno. Plan poczatku wały, ale powiedzmy, że znaczy z reguły zakładamy, że trener personalny to jest osoba, która no da wam wiedzę i pomoże robić dobrze ćwiczenia, rozpisze Plan będzie też jakoś tak. 

Ale kto mówi, że do dookoła tego ten trener? Czy kto myśli tak świadomie o tym, że trener personalny również wyłapie rzeczy, o które nie myślicie? 

Na przykład, że macie złą postawę albo że ci chcecie ćwiczyć te mięśnie, a o tych w ogóle zapomnieliście. To są takie rzeczy obok, więc przegadanie tematu. 

Albo czekajcie, jeszcze się cofnę i jeszcze jedno, jeżeli wy szukacie pewnych rzeczy i to będzie zawężone pytanie typu jak zabezpieczyć sprzęt przed piaskiem, znajdziecie odpowiedź w jutubach, ale zadanie szerszego pytania takiego na zasadzie, a jak to jest z sesjami na piachu? Przegadanie jest ekspertem. Odsłoni wam pytania, na które byście w ogóle nie wpa. 

Na przykład chłopie i weź jakieś tam odżywki ze sobą, bo tobie wsiądzie poziom energetycznie ciebie. Klient będzie miał w D, bo oni sobie tam siedzą w knajpie i na przykład czekają aż ty wypracujesz, a ty nie masz, kiedy się nam przykład dobrze nawodnić i poziom energii ci spada jak ci spada. 

Zacznie cię boleć głowa i nie będziesz ją po prostu siły. Nau ciągnięcie sesji z Modelką, że może być taka sytuacja, mniej ze sobą swoje, tam jakieś energetyki czy coś tam jak czytam batony energetyczne, to to są te pytania, których byście nie zadali. One wynikają z doświadczenia, więc jak wy stajecie się ekspertem, to wy zaczynacie wiedzieć. 

O tych rzeczach, o których z reguły? 

Nikt nic nie mówi. 

Są, wracają. 

Prze gadaj temat, No i teraz z kim przegadać najlepiej z ekspertem od danej działki? Ale to z reguły jest trudne albo w 2 stronę, to im bardziej typowa sesja, tym macie więcej osób, z którymi możecie to przegadać i to co na przykład widzę na grupie patronów to to jest też niesamowite, jak to się mówi razu panika dostałam zlecenie co mam zrobić? 

Pierwsze zlecenie, jakieś tam produktowe i wtedy ludzie tam podrzuca ją albo ktoś nie wiem ostatnio jakieś robił zdjęcia wewnątrz limuzyny, wieczór panieński czy coś tam? 

Czy błyskać czy? 

Coś tam, to nie wiem. Zibi coś podpowiedział, że. 

Tam ustaw tu lampkę, tu lampkę w ogóle tylko ledy, bo błyskiem to to nie. 

Nie zrobić, czyli fajnie jest mieć takie grono wsparć owe, od którego jak rzucicie temat, to po prostu ludzie podrzucą wam odpowiedzi, także grupy fejsbukowe albo jakieś lokalne społeczności lub grupy tematyczne nie znaczy nie. 

Będą śluby czy coś? 

Także to też pomaga zerkam znowu w notatki. 

Xavi stulecie węzełek. 

Albo czy najpierw wyczytam coś tutaj, a. 

Łukasz to w nawiązaniu do tego, aby nie brać za dużo sprzętu i ja się wybrałem właśnie na zdjęcia z koleżanką na polu na polach mokotowskich Obładowany jak wielbłąd, ale zadowolonym ją zmęczenia i potu, jakich to włożyłem. 

No no, ale to wyobraź sobie, że masz gdzieś na jakiejś plaży kampinowskiej czy gdzieś nie wiem tam gdzieś daleko i masz 3 km do zrobienia i się urwie ramiączko i jeszcze modelce dajesz statyw wtedy weź nieść bo jakies tam Rady? 

I dochodzi do sesji, ja to już ledwo zipie sz OK. 

No i teraz kolejny punkt rutwica notowałem. Upewnij się, że wszystkie chomiki żyją. 

Jednym jednym nazwijmy to. 

Elementów niepewności, które powodują też taki niepokój to jest czy SES ja w ogóle dojdzie do skutku, czy wszyscy nie nawalą i to dotyczy naszego zespołu, czyli nasza wizażystka. Ll nie wiem nasza stylistka, nasz asystent itd. Itp. 

Ale też drużyny, z którą robimy, czyli z reguły modelka, więc to, co polecam, to zawsze zadzwonić do modelki, wcześniej napisać tam i przed sesją też jak tam energia i co się dzieje. 

Nie to tak z tymi chomikami chodzi o to poprostu, żeby wyeliminować też ten czynnik, że przychodzi dzień sesji, a wszyscy są zaskoczeni, bo tamta bucika nie ustawiła. 

Tamta zapomniała i tak dalej, czyli tą komunikację przed sesją trzeba robić tak systematycznie, nawet jeżeli tam po prostu podrzucicie żarcik, ale że ten wątek żyje. 

Jak zobaczycie, że modelka nie odczytuje od 3 dni wiadomości, znaczy, że coś jest nie HALO. 

to dotyczy ogólnie też pracy z klientem i tak dalej. Ja, czyli po prostu gadamy mówię o tych chomikach, ale to tak naprawdę chodzi o cały zespół, z którym robicie. 

Jeżeli ta sesja wyjątkowa oznacza, że wy gdzieś jesteście na miejscu, to miejsce musi być otwarte. To też warto przed cesją. Po prostu jeszcze się tam nie wiem zebrać numer do asystenta, do backupu asystenta, do do nie wiem ochroniarza i tak dalej im wy będziecie się bardziej czuli, że zrobiliście roboty, tym będziecie mieli mniej takich zapalników w głowie, że to może pójść jeszcze nie tak, to może pójść nie tak. 

EE, dodałem jeszcze sprawdź pogodę, sprawdzić dojazd. Sprawdź korki jest taka fajna w googlu guglu opcja, że się podaje na przykład to że mam dojechać na jakieś miejsce, ale tam oznaczam, że czasem dojazdu będzie na przykład jutrzejszy dzień z na taką godzinę i on mi wtedy pokazuje rozstrzał, że to tam dojazd od 30 minut do półtorej godziny. 

No i wtedy już wiadomo, tak, wiecie bardziej to robić także takie pomysły na na na sam na sam ten etap pierwszy. 

A no jeszcze tutaj trochę jest, ale to zdjecie co nie? Myślę, że na dzisiaj starczy. No jasne, że starhedge 10 przegadamy sobie może kolejny etap, czyli jak na sesji sobie poradzić z trudną sesją na na jakiś kolejnych foto kawek. 

Nie chcę obiecywać, że konkretnie na następnej, bo bym stał się niewolnikiem obietnicy, a nie lubię, nie było to człowiek wszedł na własne, żeby potem w niewolę gdzieś tam wpadać. 

EE, ale jak będę gdzieś na wyjeździe czy coś, możemy jakaś inspiracja na lepszy temat znajdzie w przyszłym tygodniu. Jestem w Szczecinie, jakby ktoś chciał dołączyć, na pewno będę ogłaszał będzie okazja na jakieś piwko Road show N foto będzie także ja mam jakąś tam prelekcję. Pomysł na prelekcję już mam, będę się przygotowywał, dobra, zobaczymy coi co wy tutaj podrzuci liście Paulina pisze. 

EE, czy dobrze jest sobie ustalić cel? Po co robimy tą sesję? Cotte chcemy, żeby odbiorca zrobił poczuł. No to jest genialny pomysł, jak dla mnie to znaczy w ogóle takie ukierunkowanie naszych aktywności na jakiś cel po prostu powoduje, że na czym się skupiamy reszta przestaje być taka ważna i tu mówię znowu kłopot mają ci, którzy są w cudzysłów znowu zachłanni mza się wstawiają cele. 

Tak naprawdę Wszystko, że chcielibyśmy i to i to i to i tamto i jeszcze tamto to wtedy jest. 

Ciężko jest taki fajny rysunek, gdzie się ogólnie o projektach i celach, ale to musiał zrobić. Znaczy, jeżeli my to jest, to jesteśmy my i energię kierujemy w każdą stronę na raz, że to i to i to i to i to to mi się nie za bardzo poruszymy, a jeżeli weźmiemy jeden cel w jedną stronę i ta strzałka wtedy po prostu jest dłuższa, mocniejsza, no to po prostu gdzieś się przesuniemy, więc tak taki cel najlepszy jest, jeżeli to jest jeden konkretny cel, nie jest za dużo tych tych rzeczy, chcemy naraz osiągnąć, czyli. 

To to się fajnie sprawdza przy sesjach portfolio Wych, że robimy na przykład mamy za cel no zrobienie ładnego zdjęcia do portfolio, ale potem konkretnie chcemy przećwiczyć ogniskową 85 albo zdjęcie pod światło albo zdjęcie z błyskiem i tak jak sobie porobimy sesję dookoła tego, a nie że tylko jedno zdjęcie tylko po prostu dorobimy naprawdę pół sesji pod jeden temat. To może wpadniemy w temat, bo zrobimy tego sporo wpadniemy w temat, którego który nas zaciekawi albo po prostu go rozgryziemy do końca tak, że tak potwierdzam. Uważam, że warto było sobie zapisać wręcz cel. 

No dobra, właśnie i przy tym wszystkim, co tu mówię. 

Czyli przy tych. 

Przy tym pierwszym etapie radzenia sobie z nawet najtrudniejszą sesją. To jest kartka papieru, to znaczy często mamy różne obawy różne. 

Różne rzeczy, które nas właśnie blokują, włącza nam się ten tryb paniki i nie wiemy, co zrobić. Kartka papieru i sobie to Wszystko zapisać. 

Nie brak sprzętu. Co zrobić tu aco jak mi zmoknie aparat? Czy modelka przyjdzie i zapisujecie sobie te pytania i jak sery zapisujecie te pytania, to potem zaczną być proste odpowiedzi proste albo trudne, albo otwierająca nowe drzwi, ale po prostu zacznijcie się czuć pewniej. To jest jak przygotowywanie do egzaminu, także to, że w dzisiejszym foto kawce więc. 

Kiedy w Cambridge Wejdziesz, będziesz pyta mnie, Carlos. 

Nie wiem, czy to jest prosta sprawa. Opłacacie przelot czerwony nie żartuję, ale no nie mam. Nie mam ju kraju. 

Na razie naród mapie kwestię pandemii to jest tak, że ja lubię podróżować jest taki okres, zaraz się zacznie, kiedy będę chciał więcej podróżować, bo im bardziej siedzę w domu i bardziej mi pogoda męczy, tym ja się bardziej męczy. 

A podróż sama w sobie mnie inspiruje. Także wiecie, zmieniają się horyzonty Widoczki za oknem. Po prostu człowiek jest bardziej stymulowany, więc mnie to kreatywnie pobudza i mi się bardziej chce tworzyć. 

Więc więc takie wyjazdy tak, ale, ale no właśnie, musisz się dużo rzeczy złożyć. Dobrze, słuchajcie, to Łukasz, zasugeruj jakiegoś suchara, bo ja nie mam żadnego na tapecie z ogłoszeń matrymonialnych to. 

W przyszłym tygodniu Jestem na rotho w Szczecinie, więc jak ktoś jest ze Szczecina, chciałbym się spotkać na piwo. To serdecznie zapraszam. 

też chciałem z ogłoszeń. Przygotowałem. 

Patroni już widzieli wersję roboczą, a ostatnio na foto kawce było. Nie wiem czy to dobrze widać czy jest odwrotnie patrzę. 

Dobrze widać, jak zrobić klimat na sesji. 

Na ostatnim foto kawce o tym mówiłem takiego było dużo właśnie gadania na ten temat zrobiłem z tego 3,5 minutowy poradnik będzie w tym albo przyszłym tygodniu na youtubie. Jak ktoś jest na newsletterze to dostanie INFO a jak ktoś nie jest to ja się pytam jak dlaczego was tam nie ma? 

zieniu.pl/newsletter zapiszcie się, podrzucam tam różne rzeczy co jakiś czas, no i zasypuje was reklamami jak są właśnie promocję jakieś i to jest 3 News właśnie. 

Już teraz oficjalnie przed sprzedaż kursu smartfonowego. To znaczy retusz i jak robić piękne zdjęcia smartfonem 

zieniu PL Sklep wbić jak potrzebuje ktoś wiedzy tej mojej po mojemu znaczy to nie jest moja, to jest wiedza o. 

Wolno, ale po mojemu,  poukładanej. Portret, sensual, retusz w lightroomie – to jest dla wszystkich. Retusz w Photoshopie jest już tylko dla portrecistów i fotografów sensual. 

No to tam są twarz skóra i wyginanie ciała, ale Lightroom jest dla wszystkich fotografów.

Będzie niedługo Wywiad/poradnik: prawo dla fotografa. Spotkaliśmy się z Magdą- panią prawnik, przegadaliśmy temat. 

Umowa tfp i jak sobie poradzić? Co się stanie jak jakiś sklep instagramowy weźmie nasze zdjęcie bez pytania jakie mamy prawa, co możemy zrobić? 

Czy modelka może odwołać publikację zdjęcia? Czy można się przed tym zastrzec.

Ale materiał wyszedł przedni dużo wiedzy, fajnie się to słucha, a przede wszystkim z dużą wartość i z tego też coś będą także też zieniu.pl/newsletter, bo tam pewnie jeszcze jakaś mapa myśli. 

Taka podstawowych tych pojęć tych prawnych, które warto mieć gdzieś i jak sobie z sytuacjami radzić, to będzie. No dobra, to co tyle? No dzisiaj zobaczymy jeszcze czy jakiś suchar wpadł? 

Tak łapeczki też możecie zostawić asterysk. To ważne, człowiek się czuje, że zrobił dobrą robotę. 

Mmm. I i Łapeczki pomagają Algorytmowi, jak możecie te moje rzeczy tam po podrzuca gdzieś dalej do do ludzi, którym się to przydadzą. 

Będę wdzięczny na mówiłem na ostatniej foto kawce, że mam już taką jakby no walczę z takim niechcieja, bo nie widzę w ogóle, że ten kanał rośnie, a jak nie rośnie to znaczy, że ja coś źle robię w sensie tak sobie to tłumaczę jak źle. 

Obie to znaczy, że mi się coraz mniej chce albo albo będę się napierdzielał, albo będę po prostu coś musiał zmienić, albo ostatecznie po prostu będę mówiła po cholerę to Wszystko. Nie, to takie są takie ciągoty myślowe, dobra starczy z tego wszystkiego. 

Jakub pisze o certyfikat na kursy fotograficzne pisz jak masz ode mnie to pisze jak masz inny kurs fotografii to. 

Tak wiem, że to znaczy na wszystkie kursy u mnie nie wiem jak u innych, ale u mnie są certyfikaty. 

Wystawiam w formie elektronicznej, po prostu przesyłam do wydruku, ale już wielokrotnie było tak, że ludzie dostawali na nie dotacje, to znaczy potrzebowali certyfikatu, żeby mi tam właśnie urząd fill na założenie działalności fotograficznej czy coś tam z refundował także to tak tak potem działa to wiem, że działa bo ta, no ale różne urzędy mają różne te dobra ok to bardzo wam dziękuję serdecznie mówię kolejny to niedługo. 

Na którejś z kolejnych foto kawek przegadamy kolejne etap, czyli jak sobie radzić nawet z najtrudniejszymi sesjami już na sesji.

Trzymajcie się, do zobaczenia. Bardzo wam dziękuję za udział za łapeczki za energię zapytania za czat. Cześć.