Freelensing – sesja portretowa i backstage
Chciałbym Cię zaprosić do obejrzenia backstage z sesji portretowej z Anastasią. To była spontaniczna sesja zdjęciowa – umówiliśmy się na szybkie portrety gdy byłem w Bydgoszczy. Miejsce: nietypowe – zrobiliśmy zdjęcia w sali gimnastycznej, bo na dworzu było paskudnie zimno (styczeń)
Wyzwania to światło – a właściwie jego brak. Ewentualnie paskudny kolor lamp na sali – a ja jedyną lampę jaką miałem to mały ring od Newella. I jeszcze dodajmy sam klimat miejsca, który mało sprzyja delikatnym portretom.
Mieliśmy więc świetną okazję zrobić portrety w trudnych warunkach. Chciałem też spróbować techniki freelensingu. Sam oceń jak wyszło 🙂 Zapraszam do oglądania. I proszę zostaw komentarz, łapeczkę. To ma znaczenie
A jeśli interesuje Cię poradnik Jak robić ostre zdjęcia– pobierz go tutaj
Fotografia freelensing-co to jest?
Freelensing to ‘obiektyw w dłoni’. Ręcznie zbliżamy i oddalamy go od aparatu – w ten sposób uzyskujemy ostrość na zdjęciu. Daje to kreatywne możliwości wyostrzania i rozmywania – a dzięki temu nasze zdjęcia i filmy mogą być inne i ciekawsze. To świetny sposób na zrobienie kreatywnej sesji zdjęciowej.
Jak uzyskać efekt tilt-shift?
Efekt tilt-shift dostajemy przechylając obiektyw pod kątem do matrycy. Tradycyjnie mamy ostrą płaszczyznę równo oddaloną od obiektywu – np. wszystko, co jest 1,5 metra od matrycy aparatu dostajemy na zdjęciu ostre, a tło i to co przed ‘płaszczyzną ostrości’ jest rozmyte.
Tilt-shift to rozmycie zdjęcia w innej płaszczyźnie – np. po skosie. Daje to niesamowite, artystyczne efekty.
Światło w fotografii freelensing
Ponieważ obiektyw nie jest ściśle przykręcony do body aparatu – to przez szparę wpada światło bezpośrednio na matrycę i w ten sposób robią się plamy światła i spada kontrast. To może dać bardzo delikatny, romantyczny efekt. Jeżeli jednak światła jest za dużo, dostaniemy mało czytelne zdjęcie.
Przerwa nie może więc być zbyt duża.
Nikon Z7 i obiektyw Helios – freelensing
Nikon Z7 to bezlusterkowiec i musiałem znacząco oddalać obiektyw Helios 44m by ustawić dobrze ostrość. Przez tą przerwę wpadało dużo światła i nie byłem w stanie dobrze zrobić zdjęcia – wychodziła jasna plama bez kontrastów.
Dlatego zastosowałem do Nikona Z7 przejściowe adaptery Meike, które służą do fotografii makro. W ten sposób zasłoniłem przerwę pomiędzy matrycą i obiektywem i mogłem już fotografować 🙂
Jak robić ostre zdjęcia?
Interesuje Cię temat ostrości na zdjęciach? Pobierz poradnik: Jak robić ostre zdjęcia?
Dodatkowo polecam:
► Prawo dla fotografów – poradnik