Sesja TFP – co to jest?
- Time For Prints, Time For Portfolio lub Time For Photos, czyli każdy poświęca swój czas i środki by wyjść z nowymi zdjęciami do swojego portfolio.
- modelki czasami na TFP mówią “Pozowanie za zdjęcia” lub “czas za zdjęcia”
Co daje sesja TFP – po co się ją robi?
- Marketing: robimy zdjęcia by je później wrzucać na social media, instagram, facebook i do swojej galerii. Pokazują innym jakie robimy zdjęcia, jaki jest nasz styl. Chodzi o to by pokazać innym ludziom nasze prace i przyciągnąć kolejne zainteresowane osoby na sesje. Dla fotografa będą to kolejne modelki, wizażystki i potencjalne klientki/klienci.
- Polepszenie warsztatu fotograficznego: na sesji TFP nie ma takiej presji jak na takich z klientem. Robimy ją po to by coś przećwiczyć i opanować nowe umiejętności: nowe ustawienie lamp, nowy obiektyw, nowy pomysł na światło, testy nowej koncepcji)
- Nowe znajomości: pracujemy z kolejnymi osobami by zbudować sobie sieć kontaktów – do przyszłych projektów. Np. jeżeli znamy tylko jedną wizażystkę to w przypadku gdy będzie zajęta gdy pojawi się okazja do wyjątkowej sesji (np. dostępna super modelka, czy fajne miejsce), będziemy musieli zrezygnować z sesji, lub ryzykować sesję z kimś, kogo nie znamy.
Sesja TFP – zasady
- Sesja zdjęciowa TFP to w domyśle sesja bezpłatna. Czyli nie płacimy sobie wzajemnie, choć mogą być dodatkowe zapisy o np. pokryciu kosztu studia, dojazdu modelki, czy za kosmetyki do wizażu lub stylizację.
- Sesja TFP to wymiana korzyści. Każda strona musi wyjść z czymś wartościowym. Modelka ze zdjęciami które wykorzysta, Wizażystka ze zdjęciem na którym jest widoczny makijaż, fotograf z nowymi umiejętnościami lub zdjęciami.
- Na sesji warto za każdym razem podpisać umowę TFP (poniżej więcej informacji)
- Zdjęcia z sesji trafiają do portfolio i służą do promocji siebie i swojej twórczości.
Umowa TFP
Zabezpiecza wszystkie strony. Modelka wie, że fotograf nie sprzeda zdjęć i odda je w terminie. Fotograf ma pewność, że modelka wyraża zgodę na wykorzystanie jej wizerunku, będzie podpisywać jego zdjęcia i ich nie przerobi lub też nie udostępni komercyjnie dalej do np. reklamowania bielizny.
Jeżeli chcesz więcej o umowach TFP zachęcam Cię do poradnika Prawo dla fotografa
Na ostatniej fotokawce było o przygotowaniu się na sesje, dzisiaj o sesjach do portfolio, czyli TFP:
- po co robi się takie sesje?
- czy zwrot kosztów dojazdu to nadal TFP?
- jakie niepisane zasady obowiązują na sesji TFP
- co z umową z modelką?
- czy (lub kiedy) sesje TFP psują rynek?
W ostatniej fotokawce 317 i podcaście Zień Dobry #3 mówiłem o budowaniu pewności siebie.