Skip to main content

Fotografia mobilna – pojęcie jeszcze kilka lat temu całkowicie abstrakcyjne, dziś wraz z rozwojem technologii i coraz lepszymi aparatami w smartfonach, wyrosła na pełnoprawną dziedzinę fotografii.

Przyjęło się, że profesjonalni fotografowie używają tylko zaawansowanych aparatów fotograficznych, podczas gdy smartfon to urządzenie przeznaczone dla amatorów i turystów, którzy tylko „robią pstryk”. Jednak w tej chwili szeroko pojęty świat obrazów, w tym fotografia, został zdominowany przez media społecznościowe, gdzie większość treści powstaje i jest umieszczana za pośrednictwem smartfonów. Jest to przestrzeń tak ogromna, że nie można już traktować fotografii mobilnej z przymrużeniem oka.

Fotografia mobilna - jak robić lepsze zdjęcia telefonem

W ciągu ostatnich lat, wielu fotografów korzystających tylko z aparatu w smartfonie stało się mistrzami w swoim fachu, zyskując szerokie grono fanów. Fotografia mobilna służy nie tylko vlogerom czy fotografom. Może być świetnym rozwiązaniem dla firm, których pracownicy z pomocą smartfonów mogą tworzyć fotokasty, reportaże np. z eventów firmowych, a także zdjęcia produktów np. na potrzeby prezentacji klientowi.

Fotografia mobilna może też być pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery fotografa. Pozwala poznać podstawowe zasady kadrowania, wyrobić sobie oko i nabyć pewnych przydatnych w fotografii nawyków, a także postawić pierwsze kroki w świecie postprodukcji zdjęć, która jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem fotografii. Poniżej przedstawiam zalety i wady fotografii mobilnej, a także kilka prostych zasad, które sprawią, że zdjęcia wykonane telefonem będą lepsze.

Chcesz robić lepsze zdjęcia smartfonem? Zapraszam na kurs

FOTOGRAFIA MOBILNA

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? 7 porad, które musisz znać

Fotografia mobilna - zasady kompozycji

PRZESTRZEGAJ ZASAD KOMPOZYCJI – podstawowe zasady kompozycji stosowane w tradycyjnej fotografii pozytywnie wpływają na wygląd i odbiór zdjęcia.

Należy zwrócić uwagę na kadrowanie i umieszczanie ważnych elementów kadru w tzw. mocnych punktach. Tutaj z pomocą przychodzi linia siatki, która dzieli ekran smartfona na 9 pól, ułatwiając fotografowanie. Mocne punkty skupiające wzrok odbiorcy znajdują się w miejscach przecięcia linii.

Fotografując, starajmy się szukać ciekawych akcentów w postaci linii czy symetrii jednocześnie dbając o porządek w kadrze.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA ŚWIATŁO – światło jest podstawą każdego zdjęcia, na nim opiera się fotografia. Warto fotografować przy naturalnym, ciekawym świetle, które zapewnia złota godzina. Wtedy światło słoneczne przybiera piękną barwę, jest plastyczne i tworzy delikatne, miękkie cienie.

Gdy robimy zdjęcia w pomieszczeniu, również dobrze jest korzystać z zastanego światła, które tam występuje, używanie lampy błyskowej w smartfonie spłaszcza zdjęcia, powoduje prześwietlenia i źle wpływa na ostateczną jakość zdjęcia.

USTAW OSTROŚĆ I ZMIENIAJ EKSPOZYCJĘ – aparat w telefonie domyślnie będzie szukał ostrości w okolicach środka kadru. Fotografując smartfonem, należy samemu ustawić ostrość zdjęcia.

Wystarczy dotknąć ekran w miejscu, które powinno zostać wyostrzone. Gdy chcemy zmienić punkt ostrości i ekspozycję, powinniśmy dotknąć i przytrzymać ekran, co umożliwia złapanie ostrości i zablokowanie jej w danym miejscu, przesunięcie palca w górę lub w dół wpłynie na ekspozycję.

Chcesz rozpocząć przygodę z fotografią ? Sprawdź kurs

PODSTAWY FOTOGRAFII

WYKORZYSTAJ TRYB MANUALNY – większość smartfonów ma tryb manualny, który umożliwia dostosowanie ustawień aparatu do naszych potrzeb, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów. W trybie manualnym, w wielu telefonach nazwanym „PRO” możemy dowolnie zmieniać szerokość otwarcia przysłony i prędkość migawki, a także balans bieli.

ZADBAJ O CZYSTY OBIEKTYW – dobry fotograf dba o sprzęt. Smartfon najczęściej jest transportowany w kieszeni lub torebce, gdzie jest narażony na przyklejanie się pyłków i zarysowanie. Brudny obiektyw odbije się na jakości zdjęcia.

EKSPERYMENTUJ – fotografia mobilna pozwala na eksperymentowanie. Smartfon dzięki swojej niewielkiej wadze i poręczności wręcz zachęca do fotografowania pod różnymi kątami dlatego warto próbować różnych ustawień aparatu, kątów i perspektyw, aby uzyskać ciekawe efekty.

PAMIĘTAJ O RETUSZU ZDJĘĆ – Postprodukcja jest jednym z etapów powstawania zdjęcia. Aplikacje mobilne do obróbki zdjęć pozwalają na zmianę wielu istotnych parametrów, umiejętny retusz poprawia jakość zdjęcia, sprawia, że zdjęcie jest lepsze, pozytywnie wpływa na ocenę odbiorców.

Nie wiesz jak edytować swoje zdjęcia? Zapraszam na kurs retuszu zdjęć

KURSY RETUSZU

Zalety fotografii mobilnej:

MOBILNOŚĆ I WYGODA – smartfony są małe, lekkie i mamy je zawsze przy sobie. Zdjęcia za pomocą telefonu można robić w każdym miejscu i o każdej porze.

EKONOMIA – choć najlepsze na rynku smartfony do fotografii są drogie, jest to jednorazowy wydatek na kilka lat, bez konieczności zakupu nowych obiektywów, filtrów czy kart pamięci. Dodatkowe akcesoria podnoszące możliwości i jakość zdjęć i filmów, jak statyw czy gimbal w przypadku smartfonów są o wiele lżejsze i znacznie tańsze względem ich większych, fotograficznych odpowiedników.

Fotografia mobilna - zalety robienia zdjęć telefonem

SZYBKOŚĆ I PROSTOTA – zrobienie zdjęcia telefonem jest bardzo proste i szybkie. W momencie, gdy nie ma czasu na zmianę parametrów, telefon zrobi to za nas, zwykle dobrze dobierając ustawienia. Samo wprowadzanie zmian w istotnych parametrach jak np. czas otwarcia migawki czy ekspozycji też jest bardzo proste, ponieważ aplikacje do robienia zdjęć w telefonach są intuicyjne i łatwe w obsłudze.

POSTPRODUKCJA – zdjęcie wykonane za pomocą smartfona jest już poddane wstępnemu retuszowi, dodatkowo możliwości aplikacji do obróbki zdjęć na smartfonie są bardzo duże. Wiele profesjonalnych programów do obróbki zdjęć ma swoje mobilne odpowiedniki, które pozwalają dokonać retuszu na wysokim poziomie.

ŁATWOŚĆ UDOSTĘPNIANIA – dzięki szybkości, prostocie i wysokiej jakości zdjęć, które jesteśmy w stanie uzyskać, fotografia smartfonem ułatwia rozwój i zaistnienie w socialmediach. Moment od wykonania zdjęcia do umieszczenia go np. na Instagramie trwa chwilę. Fotografia mobilna zamknęła cały, długotrwały proces związany ze zgrywaniem zdjęć z karty na komputer, retusz zdjęć i udostępnianie ich, w jednym małym urządzeniu.

Wady fotografii mobilnej:

Zdjęcia telefonem - wady fotografii mobilnej

OGRANICZONE MOŻLIWOŚCI – pomimo wysokiej jakości zdjęć smartfon w dalszym ciągu nie ma możliwości dobrego aparatu fotograficznego, który daje pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami, a co za tym idzie na ostateczny wygląd zdjęcia.

MAŁO UNIWERSALNY OBIEKTYW – w przeciwieństwie do aparatów fotograficznych z wymienną optyką, smartfony są mniej uniwersalne. Zdjęcia wykonane telefonem nie znajdą zastosowania w wielu dziedzinach fotografii, jak np. fotografia sportowa czy dzikiej natury, gdzie potrzebny jest obiektyw o długiej ogniskowej zapewniający wysoką jakość obrazu.

GORSZA JAKOŚĆ ZDJĘĆ – matryce i obiektywy w smartfonach posiadają bardzo dobre parametry i pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, wciąż są jednak słabsze niż ich odpowiedniki montowane we współczesnych lustrzankach i bezlusterkowcach.

PRACA Z BŁYSKIEM– telefony nie są przystosowane do pracy z zewnętrznymi lampami błyskowymi, ograniczając możliwości pracy z błyskiem w studio fotograficznym. Tę wadę można rekompensować, używając lamp ze światłem ciągłym.

POSTRZEGANIE OTOCZENIA – pomimo dynamicznego rozwoju, fotografia mobilna wciąż jest postrzegana jako sposób na wakacyjną pamiątkę, a nie narzędzie mające profesjonalne zastosowanie. Potencjalni klienci mogą źle odebrać próby realizacji komercyjnych zleceń za pomocą smartfona.

Jak robić zdjęcia telefonem - fotoporadnik

Podsumowując, fotografia mobilna to dziedzina, która obecnie daje nam bardzo wiele możliwości. Na przestrzeni lat ewoluowała ze zwykłego pstryka w pełnoprawną gałąź fotografii. Stała się potężnym narzędziem, które służy nie tylko do uwieczniania ulotnych chwil. Pozwala wyrazić siebie, uzyskując przy tym efekty zbliżone do oferowanych przez profesjonalny aparat fotograficzny. By robić dobre zdjęcia smartfonem, należy jednak znać wady i zalety fotografii mobilnej oraz przestrzegać kilku ważnych zasad, które sprawią, że nasze zdjęcia będą wyróżniały się na tle innych.

 

Pamiętajmy, że najważniejsza w fotografii jest pasja i chęć do tworzenia, a technika i sprzęt to narzędzia, które umożliwiają pokazywanie swojego spojrzenia na świat i realizację twórczych, kreatywnych pomysłów.

Chcesz więcej?

Zapisz się na maile z poradami fotograficznymi, fun’em, bonusami i nowościami.

    Leave a Reply

    newsletter fotograficzny

    NEWSLETTER FOTOGRAFICZNY

    Porady fotograficzne, inspiracje, nowości