O warsztatach

Retusz to kluczowy element dobrego zdjęcia. Bez retuszu czegoś Twoim zdjęciom będzie brakować. Zły retusz odrzuci odbiorcę, i przy okazji odbierze Ci możliwość współpracy z profesjonalnymi wizażystkami i modelkami.

Za to dobry retusz sprawi, że Twoje zdjęcia będą odróżniały się od innych.

Jeżeli chcesz by Twoje zdjęcia wyróżniały się unikalnym stylem i wyglądały artystycznie – nie masz wyjścia, musisz opanować warsztat postprodukcji.

Zapraszam Cię na warsztaty, na których pokażę jak, w prosty sposób, wykorzystać narzędzia Adobe Lightroom i Photoshop by Twoje zdjęcia przykuwały uwagę odbiorcy.

Dlaczego warto?

Dowiesz się tylko tego, co naprawdę ważne dla fotografa. Nauczysz się używać najważniejszych narzędzi, dzięki którym wyniesiesz swoje zdjęcia na wyższy poziom bez spędzania wielu godzin nad każdym pikselem.  Wierzę, że po tych warsztatach będziesz też robił lepsze zdjęcia już wtedy gdy naciskasz spust migawki.

Dla kogo są te warsztaty?

Warsztat skierowany jest do fotografów, w szczególności tych, którzy upodobali sobie w kadrze umieszczać inne osoby. Nie są to warsztaty dla high end retuszerów, których celem jest perfekcja przy powiększeniu zdjęcia do 400% - moje warsztaty kieruję do tych, którzy chcą zachwycać zdjęciem, a nie ilością godzin spędzonych w Photoshopie.

Przede wszystkim: nauczysz się wykorzystywać retusz jako coś co uzupełnia i buduje Twój styl, a nie wyłącznie jako zestaw narzędzi.

Czego się dowiesz?

O stylu

 • co buduje klimat zdjęcia, a co psuje odbiór
 • dlaczego na niektórych ujęciach osoba wygląda korzystnie, a na innych nie
 • Na co zwracać uwagę podczas robienia zdjęcia, i na co w postprodukcji
 • Jakie narzędzia stosować by zdjęciom nadać swój styl

O procesie

 • selekcja: czym kierować się, by wybrać najlepsze zdjęcia z sesji do retuszu.
 • jak przygotować zdjęcia w Lightroom’ie: odpowiednie wywoływanie RAWów - jakich suwaków użyć, a jakich absolutnie unikać, oraz kiedy warto wywołać ten sam plik dwukrotnie.
 • Przeglądniemy też Capture One - w szczególności do wywoływania RAWów
 • Presety i masowa postprodukcja: czyli jak usprawnić sobie pracę i zaoszczędzić czas

O technice i narzędziach

 • środowisko pracy: dobry monitor i tablet piórkowy: dlaczego warto mieć?
 • retusz skóry, usuwanie skaz, ‘bezplastikowe’ wygładzanie
 • kształtowanie sylwetki, korekty włosów
 • Dlaczego nie warto poprawiać makijażu?
 • pluginy, akcje, jak usprawnić swoją pracę w Photoshopie
 • eksportowanie z Lightroom'a i publikacja w serwisach www

Dla kogo są te warsztaty?

Dla fotografów, zarówno amatorów jak i zawodowców. W szczególności dla tych, którzy spędzają nad retuszem za dużo czasu, lub unikają go jak ognia. Również i dla tych którzy do zarządzania biblioteką zdjęć używają Adobe Bridge, a do wywoływania RAWów, Adobe Camera RAW, jak i tych, którzy każde zdjęcie wrzucają do Photoshopa by coś z nim zrobić.

Do kogo te warsztaty nie są kierowane? Do retuszerów, graphic designerów i osób oczekujących zaawansowanej wiedzy o poszczególnych narzędziach w Photoshopie.

Te warsztaty dotyczą głównie tego jak najprościej i najszybciej osiągnąć efekt (który widzicie u mnie na zdjęciu), a nie: jak każde narzędzie w Photoshopie działa.

Co wziąć ze sobą?

Właściwie to wystarczy kartka papieru - wszystko pokazuję na ekranie (rzutnika). Jeśli tak wolisz - i lepiej się uczysz 'klikając' zabierz własny laptop z już zainstalowanym Lightroom’em oraz Photoshopem.

Jak wyglądają warsztaty?

Pokażę cały mój proces 'na żywo' na przykładach:

 • opowiem jakimi kryteriami kierować się przy wyborze zdjęć by szybko wybrać te właściwe zdjęcia do ostatecznego retuszu i jak do tego celu użyć Lightrooma;
 • wytłumaczę jakie narzędzia w Lightroom'ie stosuję i do czego
 • jak wywoływać zdjęcia, jak nadawać im własny klimat i jak je retuszować już w Lightroomie. I co najważniejsze: jak robić to SZYBKO dla całej kolekcji zdjęć
 • opowiem i pokażę w jaki sposób zadbać o sprawne zarządzanie swoją rosnącą biblioteką zdjęć: jak zorganizować swoje portfolio oraz co robić ze zdjęciami 'odrzuconymi', które nadal chcecie trzymać "na wszelki wypadek"
 • Przejdziemy przez kilka pluginów, które ułatwiają życie przy publikacjach zdjęć i zwiększaniem Waszej widoczności w sieci
 • Następnie przeniesiemy się do Photoshopa i pokażę jakie narzędzia stosuję i kiedy (skóra, czyszczenie tła, kolorystyka zdjęcia, poprawianie figury, nadawanie błysków i 'życia' oczom oraz skórze, poprawianie skaz... )
 • Pokażę też pluginy jakich warto używać, by ułatwić sobie pracę z wygładzaniem skóry, oraz nadawaniem klimatu zdjęciom

Koszt i warunki uczestnictwa

Warsztaty "Retusz dla fotografów":  500 zł netto, czyli 615 zł brutto.
Rezerwacja po akceptacji zgłoszenia i wpłacie pełnej kwoty.
W cenie: niezdrowa pizza, zimne napoje i kawa dla podtrzymania energii.

Warsztaty mogą zostać odwołane - zwracam wtedy pełną kwotę.

Zapisz się na warsztaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

telefon (wymagane)

Zaznacz warsztaty (wymagane):
17 listopada 2019, Warszawa: studio z modelkamiStudio z modelkami, Warszawa-kolejna edycjaSensual, Warszawa-kolejna edycjaŚwiatło studyjne w praktyce, Warszawa-kolejna edycjaWarsztaty indywidualne (program i data do ustalenia)

link do Twojej galerii/portfolio

Czego najbardziej chcesz się dowiedzieć na warsztatach?

Skąd dowiedziałeś(aś) się o warsztatach?

Czy masz już moje kursy online? Jeśli tak, to jakie?

Komentarz