Skip to main content

Niektórzy mówią, że presety do Lightrooma to jeden z największych wynalazków ludzkości zaraz po kole i termosie 🙂

A poważnie –  bardzo lubię pracować presetami, bo w szybki sposób nadaję zdjęciom taki klimat, jaki mi odpowiada. Do tego presety zmieniają całą obróbkę z ‘kombinacji suwakami’ na całkiem przyjemny wybór ‘gotowca’. Wybierasz klimat i klikasz – ot cała zabawa. Zasada taka sama jak w Instagramie czy innych aplikacjach z gotowymi filtrami (choćby VSCO czy Snapseed) – nawet kiedyś się zastanawiałem, czy pomysł na filtry w Instagramie nie powstał właśnie na wzór tego, co robią akcje/operacje w Photoshopie, czy właśnie presety w Lightroomie.

A teraz wracam do tytułowego wyzwania 🙂

Pracuję nad paczką presetów – przyda mi się kilka RAWów

Chciałbym zrobić paczkę presetów i ją udostępnić. Potrzebuję do tego różnych zdjęć – nie tylko moich.

Dlatego chciałbym Cię prosić o pomoc – jeśli chcesz, bym przygotował kilka presetów na bazie Twoich zdjęć – proszę podeślij do wglądu miniaturki tych zdjęć.

Jeżeli zdecyduję się na wykorzystanie Twoich zdjęć – na pewno się zrewanżuję paczką presetów dla Ciebie, i podam namiary na Twoje portfolio.

 

Jakich RAWów szukam?

Szukam zdjęć różnych gatunków fotografii: architektura, makro, dzieciaczki, plenery, sport, reportaż, wesela itd. Sensuali mam aż nadto, ale jeśli masz jakieś zdjęcie, które według Ciebie zasługuje na preset – spróbujmy 🙂

Zależy mi na zdjęciach poprawnie strzelonych, najlepiej ładnych – takich, które mają w sobie coś ciekawego. Ja strzelam ‘po swojemu’ – i chętnie chciałbym pokazać też inne style strzelania zdjęć. Takie jak Ty to robisz.

Jedyne czego nie chcę, to na tym etapie nie buduję presetów naprawczych pod tytułem”uratuj zdjęcie”, tylko takich, które raczej dodadzą zdjęciom smaku.

Technicznie nie robi mi czy zdjęcia strzelasz pełną klatką, czy ‘crop’em’, byle były to RAWy. Na JPGu nie da rady zrobić tyle ciekawych rzeczy.

 

 

Jak zgłosić zdjęcie do presetów?

Najprościej – jeśli wyślesz link do zdjęcia (lub konkretnych kilku zdjęć) na tego maila:

presety@zieniu.pl lub podeślesz tam miniaturki.

 

Jeśli masz pytania – śmiało daj w komentarzu 🙂

2 komentarze

  • Łukasz Drywa pisze:

    Widzę że temat jakoś specjalnie nie idzie, a szkoda. Wiele razy ściągałem jakieś paczki z presetami do LR i okazywał się beznadziejne – pewnie dlatego że niebyły robione przez profesjonalistów. Na marginesie chciałem Ci Tomek powiedzieć że robisz very good job – mówie o fotkach i blogu i YT i szkoleniach itd. Oby tak dalej 😛 pozdrawiam

    • Rzeczywiście nie idzie. Gdzie indziej teraz włożyłem energię. Z presetami jest tak, że nie tylko trzeba je stworzyć/udostępnić – trzeba jeszcze troszkę pracy włożyć w ich ‘opisanie’, dać przykłady before i after itd

Leave a Reply