Photoshop to jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów Adobe. Za ogromną popularność aplikacji odpowiadają jej rozbudowane narzędzia, które wykorzystywane są w codziennej pracy grafików oraz fotografów. Czy to jedyny sensowny program do edycji grafiki? Okazuje się, że jest wiele alternatyw dla Adobe Photoshop, a niektóre z nich są bezpłatne.
Czy są programy podobne do Photoshopa?
Photoshop jest bez wątpienia flagowym produktem Adobe. Obok Lightrooma, InDesigna oraz Ilustratora to najbardziej popularna aplikacja wykorzystywana przez szerokie grono użytkowników do obróbki grafiki oraz edycji zdjęć. Zakres prac jakie można wykonać w programie jest bardzo szeroki, a stale aktualizowane narzędzia i funkcje pozwalają na coraz więcej możliwości.
Oczywiście program marki Adobe nie jest bez wad. Przede wszystkim tak duży zasób narzędzi w aplikacji powoduje konieczność posiadania bardzo wydajnego sprzętu z pojemnym twardym dyskiem. Drugim minusem jest wysoki próg wejścia. Dla osób rozpoczynających przygodę z grafiką i retuszem zdjęć Photoshop może okazać się za trudny w obsłudze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy z programami do retuszu zapraszam na
Warto też pamiętać, że program jest dostępny jedynie w wersji abonamentowej, a cena licencji niekoniecznie będzie dla każdego przystępna – szczególnie, gdy korzystamy z niego sporadycznie.
Śmiało można powiedzieć, że jako oprogramowanie graficzne, Adobe Photoshop zdominował rynek. Nie jest to jednak jedyna aplikacja, która pozwala na swobodę pracy z grafiką. Istnieje wiele innych programów, które w mniejszym lub większym stopniu są warte uwagi. Przykładem mogą być chociażby GIMP, Affinity Photo, Pixelmator czy RAW Therapee. Niektóre z nich oferują bardzo zaawansowane narzędzia w przystępnej cenie lub za darmo.
Darmowe odpowiedniki Adobe Photoshop
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych bezpłatnych zamienników Photoshopa jest GIMP. To najbardziej zbliżona do profesjonalnego produktu Adobe aplikacja, która od lat cieszy się ogromną popularnością. Użytkownicy chwalą program za łatwość obsługi oraz stabilne działanie bez konieczności posiadania wydajnego sprzętu. Największą zaletą GIMPa jest jego społeczność, która stale pracuje nad rozwojem aplikacji. Dzięki szerokiemu dostępowi różnorodnych wtyczek oraz dodatków można bez problemu poszerzać poszczególne funkcje oprogramowania, aby dostosować go do swoich potrzeb.
Photopea nazywana jest darmowym klonem produktu Adobe. To ciekawa propozycja dla osób, które nie posiadają zaawansowanego sprzętu – oprogramowanie jest w pełni przeglądarkowe. Wystarczy zatem dostęp do internetu, aby móc korzystać z całkiem szerokiej gamy funkcji. Spora część z nich jest w zasadzie kopią rozwiązań Photoshopa łącznie z samym interfejsem. Program obsługuje różne formaty plików, wliczając w to PSD.
Choć Photoshop Express jest stworzony przez markę Adobe, to jednak aplikacja jest w pełni darmowa. To bardzo ciekawy zamiennik profesjonalnego narzędzia amerykańskiego giganta, które zainstalować można nie tylko na komputerze, ale i urządzeniu mobilnym. Aplikacja nie ma zawrotnej liczby funkcji, a jej największym minusem jest brak warstw oraz możliwości kadrowania. Pozwala jednak na dość szybkie tworzenie grafik i obróbkę przy pomocy bardzo dużej dostępności gotowych filtrów.
Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z obróbką zdjęć, Pixlr Editor będzie doskonałym narzędziem do nauki. W przeciwieństwie do GIMPa czy Photoshopa nie ma aż tak rozbudowanego interfejsu, co pozwala użytkownikowi na obsługę aplikacji bez wcześniejszej konieczności korzystania z poradników bądź kursów. Program oferuje takie funkcje jak warstwy, maski, rozmycia itp. Niestety aplikacja ma też spory minus – była pisana we Flash’u, zatem raczej nie będzie już rozwijana.
Paint.NET może kojarzyć się z systemowym Paintem, ale nie jest z nim powiązany. To znacznie bardziej rozbudowana aplikacja i zaraz po GIMPie najlepiej rokujący program do podstawowej obróbki graficznej w wersji bezpłatnej. Na poczet atutów zaliczyć można jego intuicyjny interfejs, możliwość pracy na warstwach, a także stabilne i szybkie działanie. Warto także wspomnieć, że liczba wbudowanych narzędzi może nie jest tak pokaźna jak w przypadku GIMPa czy Photoshopa, ale za to są dostępne dodatki, które nieco poszerzają horyzonty edytorskie.
RAW Therapee jest mało znaną aplikacją, ale warto ją przetestować z kilku powodów. Przede wszystkim jest to ubogi, ale wciąż funkcjonalny odpowiednik photoshopowego CameraRaw. Zaletą aplikacji jest możliwość pracy z plikami RAW i stosunkowo zaawansowany panel umożliwiający obróbkę zdjęć z cyfrowych aparatów. Znajdziemy tu narzędzia pozwalające na wydobywanie szczegółów, kontrolę kolorów czy zabawę kontrastem i szumami.
Nieco mniej atrakcyjnym, ale również darmowym programem podobnym do Photoshopa jest Photo Pos. Znajdziemy w nim wiele bliźniaczo podobnych zestawów narzędzi co w aplikacji Adobe, ale w znacznie większym uproszczeniu. Przy obróbce graficznej można korzystać z warstw, masek oraz różnych funkcji do redukcji szumów czy niechcianych efektów. Ciekawym elementem oprogramowania jest podział na dwa interfejsy, które będą użyteczne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Krita to oprogramowanie, które sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku tworzenia grafik od podstaw. To funkcjonalny bezpłatny zamiennik Adobe Photoshop i mocny konkurent Corel Paintera. Dostępne funkcje są bliźniaczo podobne do tych, które oferują wymienione programy, a ich możliwości wcale nie są uboższe. Bezapelacyjnym atutem aplikacji jest bardzo dobra współpraca z tabletami graficznymi, obsługa popularnych formatów graficznych, bogaty zasób pędzli, a także możliwość nagrywania makr.
Darmowe programy podobne do Photoshopa z płatnymi opcjami
Jednym z najprostszych i najbardziej intuicyjnych programów do obróbki graficznej jest PicMonkey. To edytor przeglądarkowy, który oferuje sporo ciekawych rozwiązań w wersji darmowej. Znajdziemy tu podstawowe funkcje jak balans kolorów i światła, korekta ekspozycji oraz maska wyostrzająca. Największa zaleta programu jest jednak równocześnie jego największą wadą – dostępność przeglądarkowa uniemożliwia pracę w trybie offline. Ponadto część bardziej przydatnych opcji edytorskich znajduje się w wersji płatnej.
Canva nie jest oprogramowaniem, które pozwoli na retusz zdjęć, ale jak najbardziej jest to udana aplikacja do tworzenia i edycji grafik. Korzystają z niej nie tylko amatorzy, ale również i osoby profesjonalnie zajmujące się grafiką. Intuicyjny interfejs pozwala na szybką naukę obsługi poszczególnych funkcji, przez co w mig można stworzyć prosty kolaż, plakat czy dodać elementy graficzne do zdjęcia. Plusem oprogramowania jest jego lekkość i sprawne działanie, a także dość spore możliwości edytorskie w wersji bezpłatnej.
Pixelmator dostępny jest tak naprawdę w dwóch wersjach. Zarówno bezpłatna wersja podstawowa, jak i płatny wariant Pro oferują bardzo ciekawe rozwiązania stworzone przez firmę Apple. Można tu nie tylko tworzyć grafiki od podstaw, ale również prowadzić zaawansowane prace edytorskie zdjęć. Obsługa aplikacji nie należy do skomplikowanych, ale jest jeden mankament – program dedykowany jest urządzeniom opierających się na systemach operacyjnych Apple, zatem jest to propozycja dla użytkowników IOS.
Płatne zamienniki Photoshopa
Affinity Photo jest oceniany często jako jeden z najpoważniejszych konkurentów Adobe Photoshop. Nic dziwnego, gdyż program oferuje naprawdę multum możliwości edytorskich i można wykupić jego wieczystą licencję w bardzo dobrej cenie. W skład aplikacji wchodzi wiele profesjonalnych narzędzi do obróbki graficznej i retuszu zdjęć. Ktoś, kto korzystał już z produktu Adobe nie będzie miał większych trudności z obsługą interfejsu Affinity Photo, gdyż nawet większość skrótów obsługuje te same funkcje. Warto również wspomnieć, że producent w swojej ofercie ma także aplikacje jak Designer i Publisher, które są odpowiednikami adobowego InDesigna i Ilustratora. Można zatem pracować na podobnym ekosystemie za dużo mniejsze pieniądze.
Kolejną alternatywą Photoshopa jest Corel Paintshop Pro, który umożliwia nie tylko edycję grafik, ale również materiałów wideo. Z pewnością jest to profesjonalna aplikacja z ogromnymi możliwościami pozwalającymi na dogłębny retusz zdjęć i tworzenie zaawansowanych projektów graficznych. Znajdziemy tu rozbudowany interfejs z narzędziami do regulacji, korekty, selekcji i edycji plików. Użytkownicy chwalą aplikację za płynną pracę i przede wszystkim obsługę formatów z kamer 360°. Plusem jest również możliwość zakupu licencji na stałe, bez konieczności płacenia comiesięcznego abonamentu.
Luminar AI to kolejny sensowny zamiennik programu graficznego oferowanego przez Adobe. Wyróżnikiem tej propozycji jest sztuczna inteligencja, na której opiera się cała aplikacja. Wyposażenie programu w tego rodzaju algorytmy sprawia, że nie trzeba poświęcać wielu godzin na retusz zdjęcia, aby osiągnąć pożądane przez siebie efekty. Luminar AI zdecydowanie pozwoli zautomatyzować część prac związanych z obróbką graficzną, a jednocześnie nie blokuje możliwości ręcznego zarządzania poszczególnymi opcjami. Może nie jest to tak rozbudowany program jak Photoshop, ale na pewno znacznie ciekawsza opcja od jego bratniego Lightrooma.