Skip to main content

Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla bliskiego zajmującego się fotografią, poniżej znajduje się subiektywna lista przedmiotów, które sprawią, że na twarzy fotografa otwierającego paczkę z prezentem zagości duży, szczery uśmiech. 

Dobrym pomysłem jest obdarować bliską nam osobę upominkiem, który będzie praktyczny i przydatny a jednocześnie da jasny sygnał, że szanujemy i wspieramy jego pracę oraz pasję.

Najlepsze pomysły na prezent dla fotografa

Pasek fotograficzny na nadgarstek

Pasek fotograficzny - prezent dla fotografa

Na pierwszym miejscu niniejszej listy musiał się znaleźć przedmiot niezwykle praktyczny i przydatny w fotograficznym rzemiośle – pasek na nadgarstek Peak Design. Kojarzycie ten moment, kiedy systemowy pasek na szyję luźno dynda pod aparatem i zaczynacie się z nim mocować na przykład owijając go wokół nadgarstka? Ja kojarzę, pracując w studio, w 90 procentach przypadków pasek na szyję nie jest mi potrzebny, dlatego z czasem został zdemontowany. Problem z systemowymi paskami polega na ich sposobie mocowania. Zwykle jest to system klamerek, uniemożliwiający szybkie “wypięcie” aparatu fotograficznego. Z jednej strony porządny pasek gwarantuje ochronę przed upadkiem aparatu, z drugiej zwyczajnie przeszkadza. 

W tym miejscu wkracza pasek na nadgarstek Peak Design – dlaczego akurat ten system ? Jest szalenie praktyczny i … zgrabny. Posiada bardzo prosty w obsłudze system mocowania, wypięcie aparatu fotograficznego zajmuje krótką chwilę – da się to zrobić jednym palcem.

Sam pasek prezentuje się dobrze do tego stopnia, że może zostać na nadgarstku jako bransoletka lub zniknąć w kieszeni albo czeluściach torby fotograficznej. Mimo, że wydaje się być niepozorny, jest dobrze wykonany, bez problemu wytrzyma ciężar bezlusterkowca lub lustrzanki, nie wspominając o mniejszych aparatach kompaktowych.

Statyw fotograficzny

Dobrym pomysłem na prezent dla fotografa jest statyw fotograficzny. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby osoby, którą chcemy obdarować. Nie wszyscy fotografowie korzystają z dużych, ciężkich trójnogów, myślę jednak, że prawie wszyscy (lub przynajmniej bardzo wielu ?) chcieliby mieć w swojej kolekcji mały, zgrabny statyw, który pozwala fotografować “na lekko” i świetnie sprawdzi się np. w podróży albo w trakcie filmowania, nagrywania vlogów. 

W przypadku niewielkich statywów warto sięgnąć po Gorillapod z elastycznymi nogami, które można wyginać w dowolną stronę, wyposażonymi w gumowe, antypoślizgowe wstawki. Tego typu sprzęt znacznie ułatwia osadzenie aparatu na ławce, drzewie czy ulicznej latarni umożliwiając wygodne fotografowanie lub filmowanie z ciekawej perspektywy

Niewielkie, lekkie statywy dobrze sprawdzają się również w roli “przedłużenia ręki” w momencie braku selfie sticka.

Statyw fotograficzny - prezent dla fotografa

Torba fotograficzna

Torba na aparat - najlepszy pomysł na prezent

Rozwój w fotografii jest zjawiskiem, któremu zwykle towarzyszy mnożenie się sprzętu (fotograf, który nie potrzebuje nowego obiektywu niech pierwszy rzuci kamieniem ?). 

Duża ilość akcesoriów stwarza problem z przenoszeniem, dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć torby lub plecaka fotograficznego. Torby fotograficzne występują w setkach konfiguracji i niemalże każdy producent oferuje autorskie rozwiązania w postaci kieszonek, zaczepów czy wypełnienia. 

Standardowe torby fotograficzne o pojemności 10 – 15 litrów w zupełności wystarczą na zabranie niezbędnych akcesoriów na dzień zdjęciowy

Taka torba fotograficzna zmieści aparat fotograficzny, dwa, trzy obiektywy, oraz szereg innych, przydatnych przedmiotów, takich jak filtry fotograficzne, powerbank, etui na karty, ładowarkę do baterii czy tablet. 

Jeśli prezent ma trafić do fotografa, który przenosi ze sobą dużo sprzętu lub pracuje “w terenie” warto rozważyć zakup plecaka. Plecaki fotograficzne pomieszczą więcej ekwipunku i przy długotrwałym noszeniu są wygodniejsze.

Blenda fotograficzna

Świetnym pomysłem, który nie zrujnuje budżetu a świetnie sprawdzi się jako prezent dla początkującego fotografa jest blenda fotograficzna. Tak jak w przypadku innych akcesoriów, wybór jest bardzo duży, najpopularniejsze są blendy 5w1, które pozwalają na odbijanie, pochłanianie i rozpraszanie światła. 

Blenda jest jednym z must have w fotografii portretowej, niewielkim nakładem pracy pozwala znacznie wpłynąć na jakość zdjęcia. Przy wyborze blendy warto kierować się jej zastosowaniem. 

Najmniejsze, okrągłe blendy są łatwe w przenoszeniu i zajmują niewiele miejsca, stosuje się przy portrecie skupiającym się na twarzy, duże owalne blendy pomagają przy fotografii całej sylwetki.

Jeśli chcesz nauczyć się wykonywać dobre portrety zapraszam na kurs

PORTRET OD A DO Z

Album uznanego fotografa

Album - prezent dla fotografa

Jednym z najfajniejszych prezentów dla fotografa jest album fotograficzny. Przy wyborze albumu warto wiedzieć, twórczość których autorów odbiorca prezentu ceni najbardziej lub w jaka dziedzina fotografii go pasjonuje.

 Albumy uznanych twórców mają ogromną wartość. Zdjęcie wydrukowane jest zupełnie inne w odbiorze niż fotografia oglądana na ekranie telefonu lub komputera. 

Takie publikacje pozwalają lepiej zrozumieć twórcę fotografii, są fantastycznym źródłem inspiracji i w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju, ale też wzbogacają wnętrze domu / mieszkania fotografa ?

Inne przedmioty przydatne w fotografii

Przy wyborze prezentu dla fotografa warto rozważyć zakup akcesoriów dodatkowych, które znacznie ułatwiają pracę. Każdy fotograf ucieszy się z powerbanku, jest to niezwykle praktyczne urządzenie. Nie wszyscy dysponują zapasem baterii do aparatu fotograficznego, a nawet jeśli dysponują, baterie lubią być rozładowane ?. Dobry powerbank pomoże podładować aparat w podróży lub w trakcie pobytu w miejscu z ograniczonym dostępem do źródeł zasilania. 

Obok powerbanku przydatnym akcesorium jest dysk przenośny. Wcześniej wspomniałem, że rozwojowi w fotografii towarzyszy mnożenie się sprzętu, pochodną rozwoju i mnożenia się sprzętu jest rosnąca liczba plików fotograficznych, które zajmują dużo miejsca. Dysk przenośny pozwala na łatwą archiwizację i przenoszenie zdjęć pomiędzy urządzeniami.

Obok dysku przenośnego, o porządek pomaga dbać etui na karty pamięci. Nie jest to obowiązkowa pozycja w szafie fotografa, jednak twórca dużej ilości zdjęć zwykle posiada kilka kart pamięci. Ten niewielki przedmiot pozwala na trzymanie ich w jednym miejscu, zapobiegając zgubieniu karty, a wraz z nią cennego materiału zdjęciowego. 

Akcesoria fotograficzne - pomysł na prezent

Chcesz więcej?

Zapisz się na maile z poradami fotograficznymi, fun’em, bonusami i nowościami.

    Leave a Reply