Skip to main content

Nie każdy fotograf ma dostęp do dobrze wyposażonego studia, które zapewnia należyty komfort pracy i pozwala na osiągnięcie niesamowitych efektów za pomocą profesjonalnego zestawu oświetlenia i akcesoriów. Jednak czy aby móc robić dobre zdjęcia potrzebujemy profesjonalnego studio z zestawem oświetlenia za duże kwoty? 

Na szczęście nie i jeszcze raz nie! 

Oczywiście, odpowiednio dobrane, profesjonalne oświetlenie studyjne znacznie ułatwia pracę i pomaga w osiąganiu zamierzonych efektów, ale pamiętajmy, że głównym ograniczeniem fotografa jest jego wyobraźnia

Jak robić dobre zdjęcia w domu

Niestety bardzo wielu, zwłaszcza początkujących fotografów wpada w pułapkę sprzętu, który staje się jedną z wielu wymówek by nie robić zdjęć. W tym artykule postaram się zdradzić kilka sprawdzonych pomysłów na udane zdjęcia w domowym zaciszu oraz sposobów, które pozwolą uczynić te fotografie atrakcyjnymi.

Pomysły na zdjęcia w domu

Zdjęcia przy oknie

W trakcie planowania sesji zdjęciowej w domu, należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia. Pierwszym, najbardziej oczywistym wyborem źródła światła powinno być okno. Przed zaproszeniem modelki do domu warto poświęcić czas na zapoznanie się ze światłem wpadającym przez okna i zwrócenie uwagi na jego zachowanie o różnych porach dnia. Rzecz wydaje się prozaiczna, jednak jeśli zagłębimy się w “poszukiwanie” odpowiedniego światła, wnioski potrafią zaskakiwać. Może okazać się, że naturalne światło słoneczne dostarcza nam ciekawych akcentów w postaci blików świetlnych lub cieni, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, a pozytywnie wpływają na odbiór zdjęć.

Różne pory dnia i pogoda zapewniają inne warunki oświetleniowe. Domowe studio będzie zupełnie inaczej wyglądało skąpane w ciepłym, miękkim świetle zachodzącego słońca niż przy południowym, zwykle ostrym słońcu, które pozwala na uzyskanie mocniejszych, bardziej wyrazistych cieni. Jeśli sesja nie wypada w wyjątkowo pochmurny dzień, naturalne światło słoneczne można modyfikować. Do zmiany światła zastanego wystarczy tylko cienki kawałek materiału znajdujący się pomiędzy oknem a modelką (np. firanka). Warto też rozważyć użycie tzw. GOBO czyli dyfuzora światła z otworami lub paskami, które zapewnią ciekawą grę światła i cienia, np. imitując żaluzje. Modyfikacje pozwalają uzyskać efekt miękkiego plastycznego światła i całkowicie zmienić odbiór fotografii.  

Niewątpliwą zaletą zdjęć przy oknie jest możliwość uzyskania atrakcyjnych odbić w szybie lub też wykonania interesującego zdjęcia “przez szybę” jeśli dysponujemy balkonem lub tarasem

Dodatkowo, mokra szyba, na której tworzą się krople może pełnić rolę ciekawego filtra, który można kreatywnie wykorzystać w naszych zdjęciach.

Umieszczenie materiału pomiędzy oknem a modelką zmienia światło, spróbujmy jednak pozwolić naszej wyobraźni na odrobinę swobody. Jeśli poprosimy modelkę o ustawienie się pomiędzy oknem a materiałem, który będziemy fotografować pod słońce, uzyskamy cień sylwetki na materiale. Takie zdjęcie na pewno nie będzie głównym w sesji, może jednak być ciekawym bonusem do serii zdjęć, które planujemy oddać po sesji.

Gra światłem i cieniem

Drugim sposobem na oświetlenie domowego studia jest wykorzystanie sztucznej iluminacji. Każdy dom / mieszkanie dysponuje różnego rodzaju oświetleniem. Tutaj podobnie jak w przypadku światła zastanego, przed sesją warto sprawdzić czy źródło światła jest wystarczająco mocne do uzyskania odpowiedniej jakości zdjęcia. Plusem sztucznych źródeł światła jest brak ram czasowych, w których powinniśmy wykonać zdjęcia. Ułatwia to planowanie i umawianie się na sesję, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, gdy dzień jest krótki i słońce szybko zachodzi. Niestety w wielu przypadkach domowe oświetlenie jest po prostu zbyt słabe do uzyskania zadowalających efektów. W tej sytuacji z pomocą przychodzą lampy błyskowe lub ze światłem ciągłym. 

Cienie na zdjęciach - sesja fotograficzna w domu

Jeśli jednak dysponujemy źródłem światła o wystarczającej mocy, możemy to świetnie wykorzystać bawiąc się cieniami oraz smugami światła, wykorzystując np. szczelinę w drzwiach do przysłonięcia fragmentów ciała oraz twarzy modelki.

Ostry cień przecięty cienką smugą światła prowadzoną na wysokości oczu lub ust modelki pozwala stworzyć portret tajemniczy, zaś ekspresyjna mieszanka cienia i światła, tworząca na twarzy osoby fotografowanej czarno białą mozaikę jest gotową receptą na surrealistyczny portret. Tutaj z pomocą ponownie przychodzi wcześniej wspomniane GOBO, czyli nakładka na źródło światła z wyciętymi paskami, otworami lub każdym innym dowolnym kształtem. To przydatne narzędzie, przy odrobinie chęci można wykonać samodzielnie w domu – wystarczy karton oraz nożyk do wycięcia kształtów. 

Do rzucania cienia możemy wykorzystać w zasadzie każdy przedmiot dostępny w domowym zaciszu. Na przykład planując sesję, w której modelka będzie pozować w otoczeniu roślin i kwiatów, elementem przysłaniającym światło może być liść lub gałązka.

Dużą zaletą lamp błyskowych jest szeroka możliwość zmiany charakteru światła i zabawy z cieniem oraz zatrzymywaniem ruchu. Dysponując lampą błyskową, w łatwy sposób “zamrozimy” włosy w ruchu uzyskując efekt rozwianej fryzury. Warto też pokusić się o inne efekty, jak np. podrzucenie tiulu będącego elementem garderoby, lub też rozrzucenie konfetti ułamek sekundy przed błyskiem lampy. 

Z pomocą popularnych na rynku lamp ze stałym światłem led ze zmiennymi kolorami światła, możemy pokusić się o malowanie światłem przestrzeni wokół modelki. Dłuższy czas otwarcia migawki w połączeniu z szybkimi ruchami lampą led pozwolą na uzyskiwanie ciekawych smug i refleksów. Możliwość zmiany koloru światła pomaga budować odpowiedni klimat sesji, np. oświetlając postać z dwóch stron różnymi kolorami.

Jeśli chcesz nauczyć się wykonywać dobre portrety zapraszam na kurs

PORTRET OD A DO Z

Tło na potrzeby sesji w domu

Tło na zdjęciach - kreatywne pomysły na zdjęcia w domu

Planując sesję musimy pamiętać o tle, które znajdzie się za modelką. Tło nie może odciągać uwagi od postaci, grającej główną rolę w historii opowiedzianej za pomocą zdjęcia, jednak jest też nieodłącznym elementem każdej fotografii bardzo często to ono wraz z ewentualnymi rekwizytami pozwala na zarysowanie kontekstu w sesji o określonej tematyce. 

Jeśli decydujemy się na bliższe kadry i całkowite skupienie się na osobie fotografowanej lub też nie zależy nam na wyciąganiu detali z tła, dobrym pomysłem jest otwarcie przysłony do niskich wartości, taki zabieg pomaga w uzyskaniu ładnego rozmycia i efektu bokeh. Nawet w przypadku znacznego rozmycia tła, warto eksperymentować i umieścić w tle zapalone światła, np. lampki dekoracyjne, które wzbogacą efekt bokeh.

Zabawa tłem i rekwizytami  jest ciekawym sposobem na tworzenie oryginalnych fotografii i pozwala spróbować swoich sił w sesjach tematycznych. Dysponując niewielką kwotą (i pojemnymi płucami ?) stworzymy tło wykonane w całości z balonów (idealne np. do sesji w stylu pin up). Z kolei duża ilość książek na planie pomoże w osiągnięciu mistycznego, czarodziejskiego lub retro klimatu. Realizując sesję,w której pokazujemy otoczenie modelki, powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczegółów i porządek na planie. Znacznie łatwiej jest zwinąć dywan przed rozpoczęciem zdjęć niż usuwać go w postprodukcji. 

Akcesoria w domowej sesji fotograficznej

Przed sesją spójrzmy czy posiadamy w domu akcesoria lub gadżety, które można wykorzystać w trakcie fotografowania, jako “przeszkadzajki”. Zrobienie zdjęcia “przez coś” lub “zza czegoś” jest dobrym sposobem na urozmaicenie serii wykonanej podczas domowej sesji. Dyskretny, subtelnie rozmyty pierwszy plan nadaje zdjęciu głębi i pomaga zbudować atmosferę intymności i tajemniczości. Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak pamiętać o odpowiednim kadrowaniu i zachowaniu proporcji aby pierwszy plan nie dominował głównej treści zdjęcia. 

Jeśli zależy nam na wpłynięciu na kolorystykę fotografii, z pomocą przyjdzie cieniutka warstwa materiału, np. kawałek tiulu lub pończochy naciągnięty na osłonę obiektywu. Tego typu nakładki na obiektyw oddziałują nie tylko na kolorystykę zdjęcia. Grubość splotu i rodzaj materiału wpływają też na ostrość, tworząc delikatne rozmycia lub efekt zamglenia. 

Gadżety w sesji fotograficznej - jak robić zdjęcia w domu

Jeśli w portfolio mamy już zdjęcie z rozmytym pierwszym planem, a nakładanie elementów damskiej garderoby na obiektyw wywołuje jedynie pejoratywne skojarzenia, warto spróbować wykonać zdjęcie z wykorzystaniem materiału, który otuli nie tylko twarz modelki, ale też obiektyw naszego aparatu, tworząc coś na kształt tunelu. Grubo pleciony, lub koronkowy materiał, który przepuszcza smugi światła i wypełnia kadr idealnie nadaje się do tworzenia bliskich portretów, przywołujących skojarzenia rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy.

Interesuje Cię fotografia sensualna? Zapraszam na kurs

SENSUAL – FOTOGRAFIA KOBIECA

Sesja zdjęciowa w domowym zaciszu jest świetnym sposobem na poszerzenie portfolio. Przed rozpoczęciem zdjęć musimy jednak odpowiednio przygotować nasze domowe studio i starannie zaplanować sesję. Dobrze przygotowany plan pomaga uniknąć błędów i pomyłek w trakcie sesji, które mogą nas kosztować nawet utratę kadrów. 

Chcesz więcej?

Zapisz się na maile z poradami fotograficznymi, fun’em, bonusami i nowościami.

    Leave a Reply