Skip to main content

Rozmyte tło, czyli po angielsku blur effect, a także efekt bokeh, można uzyskać na wiele sposobów, zarówno dzięki odpowiedniemu sprzętowi, jak i kilku prostym trikom fotograficznym. W tym poradniku dla początkujących podpowiadamy jak na naszych fotografiach w smartfonie lub aparacie, zrobić rozmazane tło, żeby wyglądało naturalnie i ciekawie.

Rozmazane tło na zdjęciu, czym jest i jak je uzyskać ?

Obecne trendy w fotografii czy social mediach, pokazują, że im bardziej model jest odcięty od tła, tym lepiej. Efekt ten spowodowany jest małą głębią ostrości. W zależności od naszego obiektywu oraz parametrów, które ustawimy i tego, jak wykreujemy kadr, zależeć będzie, jak duża głębia powstanie.

Na niektórych zdjęciach fotografowie prezentują ostre np. jedynie oczy i to, co na ich głębokości, na innych cała postać jest ostra a tło kremowo wręcz rozmyte, na jeszcze innych zaś widzimy jedynie ostry detal np. obrączkę ślubną na stole. Każdy z tych efektów potrzebuje różnych ustawień, obiektywów i kadrowania.

Weźcie głęboki oddech. To wcale nie jest takie trudne, trzeba pamiętać tylko o kilku ważnych w fotografii zasadach.

Rozmycie tła w fotografii

Jak rozmyć tło na zdjęciu w aparacie, porady i wskazówki

Aby rozmyć tło, fotografując aparatem, najlepiej ze zmienną optyką, czyli wymienialnymi obiektywami, trzeba spełnić kilka warunków, nie koniecznie wszystkie na raz. Są nimi:

  1.      odpowiedni sprzęt (obiektywy)
  2.      tryb i ustawienia aparatu,
  3.      odległość od obiektu i odległość obiektu od tła

Jeśli chcesz poznać tajniki fotografii od podstaw, zapraszam do kursu

PODSTAWY FOTOGRAFII

Głębia ostrości a uzyskanie rozmytego tła na zdjęciach

Głębia ostrości mierzona jest od obiektywu do obiektu, który fotografujemy, w końcu nazywamy ją głębią. Oznacza to, że zależnie od kilku czynników, uzyskamy  zdjęcie, na którym wszystkie elementy są ostre, albo tylko niektóre.

Od czego zależy głębia ostrości? Przede wszystkim od przysłony, od ogniskowej obiektywu i od tego, jak daleko fotografowany obiekt stoi od tła i od aparatu.

Głębię ostrości można obliczyć, istnieją strony ze specjalnymi kalkulatorami, gdzie w parametrach wpisujemy przysłonę, i odległość obiektu od aparatu, a także parametry obiektywu. Są to świetne narzędzia nie tylko dla początkujących.

Poniżej wyjaśniamy, od czego w głównej mierze zależy głębia ostrości, a co za tym idzie, w jaki sposób uda Ci się zrobić rozmazane tło na zdjęciach.

Tryb manualny a głębia ostrości w fotografii

Tryb manualny, opanuj przysłonę, aby rozmyć tło

Chcąc robić zdjęcia z rozmytym tłem najlepiej fotografować w trybie manualnym albo chociaż półautomatycznym z preselekcją przysłony. Z trzech parametrów w trybie manualnym: przysłony, czasu naświetlania i ISO, to właśnie przysłona będzie miała wpływ na rozmazanie drugiego i trzeciego planu.

Jednym słowem, im bardziej otwarta przysłona, tym bardziej rozmazane tło. Jeśli fotografujemy na f1.4, to przysłona umożliwi wpadanie większej ilości światła. Dzięki temu uzyskamy nie tylko jaśniejsze zdjęcie, ale i płytszą głębię ostrości. Ma to oczywiście swoją pułapkę. W wielu przypadkach głębia ostrości na otwartej przysłonie będzie tak płytka, że ostre będzie na zdjęciu np. tylko oko, a reszta coraz bardziej rozmazana. Przez to dużo trudniej będzie trafić auto focusem w oko w punkt i trzeba wykonać sporo zdjęć, by wybrać jedno z ostrym okiem, a nie np. nosem czy… rzęsami.

Wybór obiektywu a głębia ostrości

Odpowiednie obiektywy i odległość fotografa od modela

Dla początkujących i średnio zaawansowanych fotografów polecamy korzystanie z kalkulatora głębi ostrości przy doborze obiektywu do danego kadru, jeśli chcemy uzyskać rozmyte tło. Po jakimś czasie, gdy dojdziemy do wprawy, nie będziemy musieli już nic liczyć.

Jeśli mamy już ustawioną mocno otwartą przysłonę, bez której rozmycie tła może się nie udać, musimy wybrać odległość od modela. Im bliżej niego staniemy, tym głębia ostrości będzie płytsza, tym samym mniejszy fragment zdjęcia ostry i więcej rozmycia tła uzyskamy.

Ogniskowa obiektywu ma ogromne znaczenie przy uzyskaniu płytkiej głębi ostrości, a co za tym idzie rozmycia fragmentu zdjęcia. Obiektywy szerokokątne są raczej przeznaczone do zdjęć krajobrazowych niż portretowych i fotografując nimi, chce się uzyskać większość zdjęcia ostrą.

Aby uzyskać rozmazane tło na zdjęciu z modelem, najlepiej używać obiektywów portretowych np. 50mm, 85mm a nawet 135mm.

Zasada jest taka, że im „dłuższy obiektyw” np. 135mm, 200 mm i wyżej, tym lepiej można odseparować tło od fotografowanego obiektu, tym samym uzyskać lepsze  jego rozmycie, a całego modela ostrego.

To nie jedyny czynnik, liczy się znowu odległość fotografa od obiektu i przysłona. Wszystko to naczynia połączone i jedynie praktyka czyni mistrza.

Odległość a efekt bokeh w fotografii

Odległość od najbliższego obiektu pomoże uzyskać efekt rozmycia zdjęcia

Jeśli posiadamy obiektyw, w którym najbardziej otwarta przysłona to np. f4, lub chcemy uzyskać jeszcze lepszą separację modela od tła, to ustawmy go daleko od najbliższych obiektów będących w tle.

Przykładem może być sesja  np. na otwartym polu, gdzie obiekty znajdujące się tle są bardzo daleko.Jeśli tuż za modelem będzie znajdował się np. dom, to nie ma prawa być kompletnie rozmazany. Dlaczego? Tu może znowu pomóc nam kalkulator głębi ostrości. Ostrość przechodzi płynnie, czyli pogłębia się w miarę zbliżania do punktu, na który ustawiliśmy focus.

Dlatego obiekty tuż przed i za modelem będą ostrzejsze, niż obiekty metr za nim, a te znajdujące się 20 metrów za nim będą kompletnie rozmazane. Tego triku można używać również w fotografii smartfonem.

Jak zrobić zdjęcie z efektem bokeh aparatem ?

Bardzo pożądane, szczególnie w social mediach są zdjęcia z efektem bokeh, a profesjonalni fotografowie w takim stylu wykonują sesje noworodkowe, portretowe, czy produktowe. Można osiągnąć je również smartfonem, wystarczy stosować się do dwóch zasad.

Czym jest efekt bokeh i jak go uzyskać

Efekt bokeh występuje wtedy, kiedy za fotografowanym obiektem mamy rozmazane światła. Mogą to być sztuczne światełka punktowe np. choinkowe, mogą również powstawać z naturalnego światła np. przy zachodzie słońca, pomiędzy drzewami. Ich wspólną cechą jest fakt, że są kuliste i drobno rozłożone w tle. Kształt tych okręgów bokeh zależy od przysłony i danego obiektywu. A jak je uzyskać?

Możesz fotografować w lesie i na łonie natury, pamiętaj, aby za modelem w sporej odległości znajdowały się drzewa, przez które słońce będzie miało szansę się przebijać o zachodzie słońca. O tej porze dnia jest ono nisko tuż nad horyzontem, a światło jest miękkie i pomarańczowe.

Pamiętajmy również o ustawieniu przysłony jak najbardziej otwartą np. f1.4 do f 2.8, by jedynie mały fragment zdjęcia był ostry, a światełka miały jeszcze większą szansę się rozmazać.

Efekt bokef - rozmycie tła w fotografii

Jak rozmyć tło na zdjęciu w telefonie

Współczesne smartfony posiadają bardzo dobre parametry wbudowanych aparatów, nie jest to co prawda profesjonalny sprzęt, a fotograf na pewno zobaczy różnicę w jakości, ale można nimi zrobić naprawdę niezłe zdjęcia.

Chcesz się dowiedzieć jak ? Zapraszam do kursu

FOTOGRAFIA MOBILNA

Rozmycie tła również jest możliwe, co prawda w porównaniu do zdjęć robionych aparatem i profesjonalnym obiektywem, nadal wygląda dość sztucznie.

Jeśli chcemy uzyskać zdjęcie z rozmazanym tłem, odpowiednio ustawmy modela, a nie opierajmy się na ustawieniach telefonu. Wtedy zdjęcie wyjdzie naturalniej rozmyte niż gdybyśmy korzystali z trybu portretowego. By wykonać ładne, naturalne zdjęcie uzyskując efekt rozmycia tła, ustaw modela jak najdalej od tła np. drzew, budynków, albo wybierz miejsce, gdzie na drugim i trzecim planie niewiele się dzieje.

Jeśli staniesz blisko modela, robiąc mu np. portret, to głębia ostrości pozwoli jeszcze lepiej rozmazać tło.

Rozmycie tła w fotografii komórką

Chcesz więcej?

Zapisz się na maile z poradami fotograficznymi, fun’em, bonusami i nowościami.

    Leave a Reply